PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک جامع در مورد روغن موتورصفحه ها : [1] 2 3 4 5

Alireza
01-03-1389, 10:53 بعد از ظهر
کلآ ما 3 نوع روغن داریم

1-mineral base ( پایه معدنی)

2- synthetic (شیمیایی)

3- نیمه synthetic (نیمه شیمیایی)

روغن موتور اولی برای سیستم موتور های قدیمی تر مورد استفاده قرار میگیره ( مثل آپاچی - پالس - روان) و روی جداره سیلند با ضخیمت بیشتری میچسبه.

روغن موتور دومی تمام شیمیایی هست و برای سیستم های جدید میباشه و ضخامت کمتری نسبت به نوع اولی در روی اجزای موتور قرار میگیره.

رون موتور سومی ترکیبی از 2 نوع بالاست .

فواید synthetic

عمر بیشتر - توانایی پاک کنندگی بیشتر- تحمل درجه حرارت بالا تر و.....


شما یک نگاه به دفتر چه بنداز ببین کدام نوع از روغن هارو باید بریزی ( فکر میکنم synthetic باشه) .
مارک هایی که شما اشاره کردین هم خوب هست و نیاز نیست 17 هزار پول روغن بدین.


اگه اطلاعت بیشتر خواستین تاپیکشو بزنین.
------

m3hiran
01-03-1389, 10:55 بعد از ظهر
حمید سوالم رو دوباره مطرح میکنم
نیما نادری میگفت حتما باید فول سنتتیک باشه و میگفت تنها روغنی که فرمول jaso ma (یه همچین چیزی) داره این روغن هست که باعث میشه اصطحکاک صفحه کلاج موقع تعویض دنده کم باشه
حالا دوستان روغن موتور ریگه ای سراغ دارن که چنین کاری انجام بده؟؟؟!
من خودم الان توتال 5000 میریزم بدک نیست

BKING
01-03-1389, 11:10 بعد از ظهر
حمید سوالم رو دوباره مطرح میکنم
نیما نادری میگفت حتما باید فول سنتتیک باشه و میگفت تنها روغنی که فرمول jaso ma (یه همچین چیزی) داره این روغن هست که باعث میشه اصطحکاک صفحه کلاج موقع تعویض دنده کم باشه
حالا دوستان روغن موتور ریگه ای سراغ دارن که چنین کاری انجام بده؟؟؟!
من خودم الان توتال 5000 میریزم بدک نیست

طبق سرچم روغنای دیگه هستند اما نمی دونم تو ایران هم گیر میاد یا نه

اگرم باشه همین قیمت (17تومن) هست

حالا ما این روغنو تو آپاچی بریزیم انجینش تعجب می کنه به درد مگلی و هیوسانگ و . . . می خوره

Red Hat
01-03-1389, 11:19 بعد از ظهر
بنا به فرمایش جناب کلاه قرمز این تاپیک راه اندازی شد

حالا سوال اول اینه که چه شرکتهایی در چه دسته ای قرار می گیرند و چه روغن هایی تولید می کنند و چه کیفیتی دارند ؟:25:

(ببخشید این شد 3 تا سوال:3:)ممنون سعید جان.

تقریبآ تمامی شرکت ها در یک سطح هستند چون تمامی آنها از چند استاندار معروف استفاده میکنند که معروفترین آنها api هست. ای روغن ایرانی ها از همش بهتره چون حداقل میدونی که تقلبی نیست من خودم از کاسترول جی پی که تو ایران تحت نمایندگی شرکت کاسترول انگلیس تولید میشه استفاده میکنم.

Red Hat
01-03-1389, 11:28 بعد از ظهر
حمید سوالم رو دوباره مطرح میکنم
نیما نادری میگفت حتما باید فول سنتتیک باشه و میگفت تنها روغنی که فرمول jaso ma (یه همچین چیزی) داره این روغن هست که باعث میشه اصطحکاک صفحه کلاج موقع تعویض دنده کم باشه
حالا دوستان روغن موتور ریگه ای سراغ دارن که چنین کاری انجام بده؟؟؟!
من خودم الان توتال 5000 میریزم بدک نیست

یک وقت نری این روغن رو تو موتورت بریزی. پدر موتور در میاره. برای موتور شما باید از روغن پایه معدنی استفاده بشه.

تا جایی که میدونم jaso یک استاندارد معادل api هست ( ولی باز باید تحقبق کنم) که استاندارد api به شرح زیر هست

[Only registered and activated users can see links]

و jaso ma باید معادل API SH بشه.

دارم سر JASO MA یک سری تحقیق میکنم که بعد نتایج اون رو میزارم.

m3hiran
02-03-1389, 11:38 قبل از ظهر
من درمورد jaso ma تحقیق کردم یکم
نیما نادری راست میگفت فقط این روغن این فرمول رو داره دلیلش هم اینه که روغن هایی که اینجا هست واسه ماشین ما میریم 1 لیتریش رو میریزیم تو موتور ولی چون روغن موتور 3 بخش موتور و کلاچ و گیربکس رو شامل میشه استفاده از این روغن باید خیلی بهتر از روغنهای حاضر باشه اما ماشین چون همه روغن هاش از هم جدا هستش مثل موتور حساس نیست که با یه تعویض روغن صدای تعویض دنده از این رو به اون رو بشه

soshiant
02-03-1389, 08:20 بعد از ظهر
تعریف مشخصات عمده روغن


گرانرویviscosity:

مقاومتی که سیالات در برابر جاری شدن،به علت اصطکاک داخلی بین مولکول ها از خود نشان می دهند،گرانروی (ویسکوزیته) نامیده می شود.

گرانروی روغن با تغییر دمای آن،تغییر می کند و هر چه روغن گرم تر شود ،گرانروی آن کمتر می گردد.از این رو همواره باید گرانروی روغن معمولا در دمای 40 و100 درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود.

شاخص گرانروی Viscosity Index:

شاخص گرانروی (VI) نشانگر میزان تغییرات گرانروی نسبت به تغییرات دمااست.هر چه رقم شاخص گرانروی روغنی بزرگتر باشد در اثر تغییر دما،گرانروی روغن کمتر تغییر می کند و بر عکس.

نقطه ریزش :
پائین ترین دمایی را که روغن در آن دما هنوز می تواند جاری شود.نقطه ریزش می نامند.

نقطه اشتعال :

نقطه اشتعال،پائین ترین دمایی است که در آن،روغن به اندازه کافی به بخار تبدیل می شود و با هوا یک مخلوط قابل اشتعال می سازد.به طوری که با نزدیک کردن شعله آتش،روغن در یک لحظه مشتعل و سپس خاموش گردد.این ازمایش برای اندازه گیری میزان آتش گیری و فرار بودن روغن صورت می گیرد.

نقطه احتراق (Fire point):

نقطه احتراق پائین ترین دمایی است که در آن روغن به اندازه ای بخار کند که با نزدیک کردن شعله مشتعل شود و این اشتعال مدتی ادامه یابد.

نقطه احتراق معمولا حدود 15 درجه سانتیگراد بالاتر از نقطه اشتعال است از این رو اندازه گیری و ذکر نمی گردد.

چگالی و دانسیته (Density):

دانسیته برابر است با جرم یک سانتیمتر مکعب از روغن در دمای 15 درجه سانتیگراد که بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب بیان می شود.کاربرد این مشخصه تبدیل وزن به حجم و بالعکس در محاسبات حمل و نقل فرآورده های نفتی است.برای این منظور از چگالی نسبی نیز که عبارتست از نسبت وزن مخصوص روغن به وزن مخصوص آب در دمای معین 60F/60F استفاده می شود.

مواد افزودنی روغن:

چون روغن پایه ای که از پالایش نفت خام بدست می آید.هنوز ویژگیهای لازم را برای استفاده در موتور خودروهای مدرن و ماشین آلات صنعتی به طور کامل دارا نیست،موادی به آن افزوده می شود تا درروغن مقاومت لازم برای شرایط سنگین کار حرارت و فشار زیاد موتور به طور بهینه ایجاد شود.

مهمترن موادی که به منظور تامین ویژگیهای مناسب به روغن پایه افزوده می شوند،عبارتند از:

1-پاک کننده ها و معلق کننده ها (DETERGENTS &DISPESANTS):

در طی فرآیند احتراق مقدار زیادی ذرات دوده و مواد ناشی از احتراق ناقص پدید می آیند که در روغن غیرمحلول هستند و موجب تشکیل رسوب در پیستون ها می شوند و حتی ممکن است باعث چسبندگی رینگ به پیستون شوند.

از این رو مواد افزودنی پاک کنندهو معلق کننده به اکثر روغن های روانساز برای از بین بردن رسوبات فوق افزوده می گردد.هرچه مقدار این افزودنی ها بیشتر باشد روغن دیرتر سیاه می گردد.اما باعث ته نشین شدن رسوبات در موتور و آسیب رسیدن به آن می شود.

سیاه شدن تدریجی روغن موتور هنگام کار،برخلاف تصور اغلب مردم به هیچ وجه دلیل نامرغوب بودن آن نیست.

2-بهبود دهنده شاخص گرانروی (VI-IMPROVER):

مولکول های مواد افزودنی بالا برنده شاخص گرانروی بسپارهای (پلیمرهای) زنجیری بلند و بزرگ (در مقایسه با مولکول های روغن) هستند که در درجه حرارت پائین کمابیش به صورت کلوئیدی در روغن پراکنده می شوند.در این راستا در حین عملیات به همان میزانی که دمای روغن بالاتر رود با حل شدن بسپارها کاهش گرانروی روغن جبران می شود.مورد مصرف این مواد بیشتر در روغن های چند درجه ای (مالتی گرید) است.

3-مواد ضد اکسیداسیون (ANTI-OXIDANT):

بعضی از ترکیبات موجود در روغن بر اثر حرارت زیاد موتور و تماس دائم با هوا و مجاورت با فلزات مختلف موتور،که ممکن است مانند یک کاتالیزورعمل نمایند درمعرض اکسیداسیون مداوم قرار گرفته و به موادی از قبیل پراکسیدها و ترکیبات آلی دیگر تبدیل می شوند.برای جلوگیری از اکسید شدن روغن ،مواد افزودنی ضد اکسیداسیون به آن اضافه می شود.

4-مواد ضد سائیدگی (ANTI-WEAR):

در شرایط کاری سخت اجزای موتور (سوپاپ ها،بادامک ها،و...) دچار سائیدگی می شوند.مواد افزودنی ضد سائیدگی از بروز چنین ضایعاتی جلوگیری می نمایند.استفاده از این مواد به منظور ایجاد لایه مقاومی از مواد شیمیایی مابین قطعات متحرک و ثابت است تا از تماس مستقیم فلز با فلز و در نتیجه بروز تاثیرات سائیدگی جلوگیری کند.

5-مواد ضدخوردگی و ضد زنگ زدگی (ANTI-CORROSION & ANTI-RUST):

به طور کلی روغن های معدنی قابلیت محافظت و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی را دارند اما در هنگام عمل به علت وارد شدن آب به صورت قطرات بسیار ریزدر داخل روغن،به مرور زمان زنگ زدگی و خوردگی قطعات فلزی رخ می دهد.برای جلوگیری از این پدیده ها به اکثر روغن های تولیدی این شرکت مواد افزودنی ضدخوردگی و ضد زنگ زدگی افزوده می شود.در ضمن مواد افزودنی قلیایی می توانند اسیدهای ناشی از عمل احتراق را (در موتورهای احتراق داخلی)که موجب خوردگی و زنگ زدگی نیز هستند از بین ببرند.

6-مواد پایین آورنده نقطه ریزش (POUR POINT DEPRESSANTS):

این مواد به منظور پایین آوردن نقطه ریزش به روغن افزوده می شوند تا راه اندازی و روشن کردن موتور در هوای بسیار سرد امکان پذیر گردد.یعنی به کمک این مواد ذرات پارافین موجود در روغن را در دمای پایین به صورت معلق نگه می دارند و از بسته شدن روغن (جامد شدن آن) جلوگیری می نمایند.

7-مواد ضد کف (ANTI-FOAM):

درهنگام کار دستگاه های صنعتی و موتور به علت سرعت زیاد حرکت روغن و ایجاد تلاطم ،هوای وارد شده در روغن باعث تشکیل کف در آن می شود.برای جلوگیری ازاین پدیده و پیشگیری از بروز خسارت و پیشگیری از بروز خسارت مواد ضدکف به روغن افزوده می شود.

علائم اختصاری برخی از استانداردها

در صنعت روانکاری ،به منظور شناخت و کاربرد صحیح روغن ها از دو گونه طبقه بندی استفاده می شود:

الف):طبقه بندی روغن ها بر حسب درجه گرانروی.

ب):طبقه بندی روغن ها بر حسب سطوح کیفیت و استانداردهای مربوطه.

انجمن مهندسین خودرو (SAE) به دلیل اهمیت گرانروی اساسا طبقه بندی روغن های موتور را بر این ویژگی بنا نهاده است،به طوری که در این سیستم دو گروه از درجه های گرانروی مورد تعریف قرار می گیرند.

یک گروه دارای حرف Winter=W (روغن های چند درجه ای)و دیگری گروهی که بدون حرف W معرف گرانروی روغن در زمستان یعنی متناسب بودن ان بریای کاردر فصول سرد سال و قابلیت روغن برای پمپ شدن در دمای پایین است.

درباره روغن موتور
- کار روغن موتور چیست ؟ وظایف اصلی روغن موتور ؛ روان سازی قسمتهای متحرک موتور ، به حداقل رساندن اصطکاک و فرسایش ، کمک به کاهش حرارت و به خود گرفتن کثافات ، ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از احتراق می باشد .
بدلیل اینکه روغن موتور باید این چند کار پیچیده را به طور همزمان انجام دهد ، یک فرمولاسیون شیمیایی پیچیده را می طلبد ، اما شما برای آنکه بدانید روغن موتورچگونه عمل می کند ، چگونه رده بندی می شود و چگونه باید نوع صحیح آنرا برای خودرویتان برگزینید ، نیاز به شیمیدان و یا مهندس شیمی بودن ، ندارید . کافی است باانواع مختلف روغن موتور ، رده بندیهای آن و علائم و اختصاراتی که برای آن استفاده می شود ، آشنا باشید .

soshiant
02-03-1389, 08:21 بعد از ظهر
انواع روغنها :

در حال حاضر روغنهای موتور خودروها به ۳ نوع کلی تقسیم می شوند :
1 : مینرال ( ارگانیک ) ب : سنتتیک ج : نیمه سنتتیک (Premium )

الف - مینرال :
روغنی است که بر پایه نفت خام ساخته می شود و همان روغنی است که سالهاست در خودروها بکار برده می شود و همه ما با آن آشنایی داریم .

ب - سنتتیک :
روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پولیمراسیون هیدروکربنها (Olefins ) تولید می شود و نه با تصفیه نفت خام ، این نوع روغن ، اولین بار برای موتورهای جت بکار گرفته شد که بدلیل مزایایی که این نوع روغن نسبت به نوع مینرال داراست در سالیان اخیر مصرف آن در خودروها نیز فزونی یافته است . روغنهای سنتتیک انواع مختلف با مواد تشکیل دهنده متفاوتی دارند که این امر آنها را از لحاظ کیفیت و نوع مصرف نیز با یکدیگر متمایز می سازد ، از بین صدها نوع روغن سنتتیک با فرمولاسیون های مختلف که هر یک محاسن و معایبی را نیز دارا هستند ، نوعی که بر پایه Polyalphaolefins یا به اختصار ( PAO ) ساخته می شود و مقادیر کمی هم Ester در خود دارد ، دارای کارآیی و مقبولیت بیشتری است .

از مزیت های اکثر روغن های سنتتیک می توان موارد زیر را ذکر کرد :
۱- کاهش مصرف روغن بدلیل عمر بیشتر روغن
۲- غیر خورنده و غیر سمی بودن
۳- تبخیر شوندگی پایین
۴- دمای سوختن بالا
۵- مقاومت در برابر اکسیداسیون بالا
۶- دارا بودن شاخص ویسکوزیته بالا به صورت طبیعی ( عکس العمل سریع در مقابل تغییرات دما )
۷- کاهش مصرف سوخت تا ۲/۴ درصد
۸- نقطه روان شدن پایین
۹- قابلیت استفاده از روغنهای با گستره ویسکوزیته زیاد بدون نگرانی از شکست پلیمرها ( در ادامه توضیح داده خواهد شد ) عیب این نوع روغنها نیز ، قیمت بالای آنها و عدم تطابق کامل با موتورهای با تکنولوژی قدیمی است .

ج - نیمه سنتتیک :
مخلوطی است از روغن سنتتیک و مینرال ( ارگانیک ) ، این نوع روغن کیفیت روغنهای سنتتیک را ندارد اما در شرایط سخت ؛ نظیر دماهای بالا و یا بار زیاد عملکرد بهتری نسبت به نوع مینرال داراست و بیشتر برای وانتها و SUV ها مصرف می شود و قیمت آن نیز کمی بیشتر از مینرالهاست .

برای آگاهی از اینکه کدامیک از روغنهای فوق برای خودروی شما مناسب است ، بهترین منبع و مأخذ دفترچه راهنمای خودرو یا برچسبهای داخل محفظه موتور می باشد ( در صورتیکه نوع روغن مشخص نشده ، معنای آن استفاده از همان نوع قدیمی مینرال است ) . استفاده از روغن مینرال یا نیمه سنتتیک برای موتوری که تنها استفاده از روغن سنتتیک در آن توصیه شده ، می تواند برای موتور خطر آفرین باشد ، اما در مقابل استفاده از روغنهای سنتتیک یا نیمه سنتتیک برای موتورهایی که برای استفاده

از نوع مینرال طراحی شده اند ( موتورهای قدیمی ) با تمهیدات خاصی ، از نظر تولید کنندگان روغنهای سنتتیک بلا مانع است . اما بسیاری از متخصصین بدلایل زیر این کار را نیز اشتباه و مضر می دانند :


۱- هر یک از انواع مختلف روغنهای سنتتیک با توجه به فرمول شیمیایی ، قابلیت تطابق با برخی انواع لاستیکها و الاستومرها را نداشته و در نتیجه اگر از روغن سنتتیکی با فرمول خاصی برای موتوری با واشرها و درزبندهایی که با آن فرمول روغن سازگار نباشد ، استفاده شود باعث نشتی روغن و مسائلی از این قبیل خواهد شد (روغنهای مینرال باعث تورم واشرها و جلوگیری از نشتی آنها می شوند ، اما روغنهای سنتتیک در مورد برخی انواع واشرها دارای این خاصیت نیستند و حتی برخی از آنها ، باعث خورده شدن برخی انواع واشرها ، می شوند ) در این راستا حتی استفاده از روغن سنتتیک با مواد تشکیل دهنده ای متفاوت از آنچه در دفترچه راهنمای خودرو درج شده ، برای خودروهایی که با این نوع روغن کار می کنند نیز می تواند خطر ساز باشد ، چه رسد به استفاده از این نوع روغنها در موتورهایی که بر پایه استفاده از روغن مینرال طراحی شده اند ، بعنوان مثال روغن سنتتیک بر پایه Polyglycol با پلی استرها ، پلی کربنیکها ، ABS ، پلی ونیل کلرینها ،Polyphenylene Oxide ( همگی پلاستیک هستند ) و Buna S ، بوتیل ، Neoprene و لاستیک طبیعی ( همگی الاستومر هستند ) سازگاری خوبی ندارد و یا روغن سنتتیک بر پایه PAO نیز که اکثر روغنهای سنتتیک موجود در بازار بر این پایه هستند ( بدلیل شباهت زیاد به خواص روغنهای مینرال ) با لاستیک طبیعی ، EPDM ، بوتیل و Buna

S که همگی الاستومر هستند ، سازگاری ضعیفی دارد ، لیست برخی از انواع روغنهای سنتتیک و قابلیت تطابقشان با انواع الاستومرها و لاستیکها ، همچنین حلالیت هرکدام در افزودنیها و لجن موتور به همراه خواص و عدد VI ( در ادامه بررسی خواهد شد )

۲- روغنهای سنتتیک در مقایسه با روغنهای مینرال با لایه نازک تری بر روی قطعات موتور می نشیند ( به همین خاطر فاصله قطعات ثابت و متحرک موتور هایی که با روغن سنتتیک کار می کنند کمتر می باشد ) از اینرو استفاده از این نوع روغن برای موتورهایی که با تکنولوژی قدیمی مینرال طراحی شده اند ، باعث نشتی پیستون خواهد شد . البته این مورد از طرف سازندگان روغنهای سنتتیک با دلایل قابل قبولی رد می شود ، اما در عمل این مشکل ، درباره خودروهای قدیمی دیده شده .به هر روی در صورتی که سالهاست از روغن مینرال استفاده می کنید و خودرویتان دارای تکنولوژی قدیمی است ، از استفاده از این نوع روغنها بپرهیزید ، اما درصورتیکه دارای خودرویی با تکنولوژی نسبتا جدید هستید و از بی خطر بودن تعویض روغن از مینرال به سنتتیک یا نیمه سنتتیک اطمینان دارید ، از نوعی که برپایه PAO ساخته شده استفاده نموده و این موضوع را نیز از یاد نبرید که با تعویض روغن از مینرال به سنتتیک باعث می شوید رسوبات پخته شده روغنهای مینرال از روی قطعات موتور کنده شده و در موتور غوطه ور گشته و پس از مدتی موتور را از کار بیندازد ، به همین خاطر قبل از این تعویض باید موتور را یا به طور کامل رسوب زدایی نموده و یا اینکه از روغنهای فلاشینگ ( Flush Oil ) استفاده نمایید ( این نوع روغن فقط مخصوص تمیز کردن موتور می باشد ) به این ترتیب که روغن مینرال را بدون تعویض فیلتر تخلیه کرده و روغن فلاشینگ را جایگزین نموده و اجازه دهید موتور به مدت ۲۰ دقیقه درجا کار کند ، پس از آن میتوانید روغن فلاشینگ را تخلیه کرده ، فیلتر را تعویض نموده و روغن سنتتیک یا نیمه سنتتیک را جایگزین نمایید .

soshiant
02-03-1389, 08:22 بعد از ظهر
چند نکته :
· روغنهای نیمه سنتتیک ، همانگونه که ذکر شد مخلوطی هستند از روغن مینرال و سنتتیک و می توانند همان مشکلات روغن سنتتیک را برای موتورهای ساخته شده برای روغنهای مینرال پدید آورند .


· در خودروهایی که استفاده از روغن سنتتیک در آنها توصیه شده ، حتما از نوع مشخص شده استفاده نمایید و درصورتیکه به جهت قرارداد شرکت تولید کننده با شرکت نفتی خاصی ، تنها نام روغن مربوطه در دفترچه راهنما ذکر شده و از توضیح بیشتر در مورد آن خودداری شده ، و بر روی ظرف آن روغن هم توضیحی درباره نوع مواد تشکیل دهنده ، داده نشده ، تنها از همان نوع روغن استفاده نمایید .

· در صورتی که به تعویض نوع روغن از مینرال به سنتتیک در خودروی خود اصرار دارید ، نوعی که اکثر روغنهای سنتتیک موجود در بازار را شامل می شود ، یعنی PAO را ، انتخاب نمایید ، چرا که بیش از دیگر انواع روغنهای سنتتیک به نوع مینرال شبیه است

.
۳- ویسکوزیته روغنها :
ویسکوزیته یا گرانروی ، یک مختصر فیزیکی سیالات است ، که به مقاومت آنها در برابر جریان یافتن بستگی دارد . به طور مثال آب دارای ویسکوزیته پایین و عسل دارای ویسکوزیته بالایی است ، ویسکوزیته مایعات تابعی است از دما ، بدین معنا که با افزایش دما ویسکوزیته کم و با کاهش دما ویسکوزیته افزایش می یابد . ویسکوزیته در مورد روغن به طور عامیانه ، با نام وزن نیز شناخته می شود .
روغنها با ویسکوزیته های مختلف برای شرایط آب و هوایی مختلف تولید می شوند ، استفاده از روغن با ویسکوزیته بالا در زمستان ؛ روانکاری موتور را تا زمان گرم شدن به تاخیر انداخته و در این مدت روغن به تمامی قسمتهای موتور نخواهد رسید ، همچنین استفاده از روغن با ویسکوزیته پایین در تابستان نیز باعث سایش قطعات موتور می گردد . پس انتخاب ویسکوزیته مناسب برای روغن موتور یک خودرو ، کاملا تابع شرایط آب و هوایی است ، که البته اخیرا وجود روغنهای چهار فصل ( Multi Grade ) یا همان چند ویسکوزیته ، نیاز به تغییر روغن ، به نسبت تغییر فصل یا شرایط آب و هوایی را تا حدودی بر طر ف نموده است ، اما استفاده از تنها یک نوع روغن چهار فصل از نوع مینرال برای تمامی فصول نیز با توجه به دلایلی که در ادامه توضیح داده خواهد شد ، پیشنهاد نمی شود .


انجمن مهندسین خودرو ( SAE ) برای راحتی کار ، میزان ویسکوزیته روغنها را بوسیله یکسری اعداد ، طبقه بندی نموده . این طبقه بندی برای روغن موتور بین ۰ تا ۶۰ می باشد . روغن های تابستانی که در دماهای بالا از غلظت کافی برخوردار هستند ، اعداد ویسکوزیته ای در حد ۳۰ تا ۶۰ داشته ( هر چه هوا گرمتر باشد ، باید از روغن با عدد ویسکوزیته بالاتر استفاده شود ) و روغن موتور های زمستانی که در دماهای پایین براحتی جریان می یابند ، اعداد ویسکوزیته ای ما بین ۰ تا ۲۵ را داراهستند ( هر چه هوا سردتر باشد ، باید از روغن با عدد ویسکوزیته پایین تر استفاده شود ) . برای تشخیص راحت تر عامه بعد از عدد ویسکوزیته روغنهای زمستانی حرف W درج می گردد که مخفف Winter می باشد ، همچنین بدلیل آنکه این طبقه بندی توسط Society of Automotive Engineers ابداع شده ، همیشه قبل از درج عدد ویسکوزیته مخفف نام این انجمن ( SAE ) نیز نوشته میشود .


روغنهایی که تنها دارای یک ویسکوزیته می باشند ، تک ویسکوزیته نام دارند ، اما روغنهایی که در سالهای اخیر با کمک علم شیمی و با افزودن پلیمر به روغن پایه تولید می شوند ، توانایی داشتن ویسکوزیته های محتلف در دماهای مختلف را دارا هستند ، این امر باعث می شود روغن در تمامی شرایط آب و هوایی از غلظت لازم برخوردار باشد ، که این امر علاوه بر افزایش عمر موتور ، تا حدی باعث کاهش مصرف سوخت نیز خواهد شد ، از همین رو روغنهای تک ویسکوزیته در حال از رده

خارج شدن می باشند و تنها کاربرد این نوع روغنها در مورد خودروهای سواری ، برای موتور خودروهای Race می باشد که دارای Heater یا گرم کن روغن میباشند کد SAE در روغنهای چهار فصل به صورت دو جزئی است ، که عدد اول که به همراه حرف W می باشد ، مربوط به پایین ترین ویسکوزیته آن روغن و عدد دوم معرف بالاترین ویسکوزیته آن روغن است .


اما همانطور که ذکر شد ، روغنهای چند ویسکوزیته بواسطه افزودن پلیمر به روغن ساخته می شوند ، این پلیمرها به روغن اجازه می دهند تا در دماهای مختلف ویسکوزیته های مختلفی داشته باشد ، در هوای سرد پلیمرها در خود جمع شده و باعث جریان یافتن راحت تر روغن می گردند و در گرما نیز پلیمرها شروع به باز شدن به صورت زنجیره های بلند نموده و روغن غلیظ می گردد ، اما این افزایش و کاهش ویسکوزیته تنها تا حد مشخص شده برای همان روغن است ، مثلا یک روغن 10W-30 روغنی است با ویسکوزیته ۱۰ که در زمان گرم شدن ویسکوزته از ۳۰ نخواهد شد ؛ یعنی اگر مثلا این روغن در دمای ۱۰۰ درجه به ویسکوزیته ۳۰ برسد ، در دماهای بالاتر نیز ویسکوزیته ای بیش از ۳۰ پیدا نخواهد کرد ، که این امر بواسطه مقدار پلیمر افزوده شده برای دستیابی به عدد حداکثر۳۰ برای روغن 10W-30 میباشد .
آنچه که باید در استفاده از این نوع روغنها بخصوص در مناطق سردسیر مد نظر قرار گیرد ، انتخاب روغن با کمترین فاصله ویسکوزیته است ؛ بدین معنا که در زمستان با توجه به کمترین دمای منطقه س***تتان و در تابستان با توجه به گرمترین دما ، روغن مطلوب را انتخاب نمایید و از استفاده از روغنهایی که از دماهای بسیار بالا تا دماهای بسیار پایین را ساپورت می کنند ، بپرهیزید ، چرا که پلیمرهای موجود در این نوع روغنها بسیار زیاد می باشند و این پلیمرها پس از مدتی شکسته شده و با

رسوبات موجود در روغن ترکیب می شوند ، که این امر می تواند باعث چسبیدن رینگ و یا مشکلاتی از این قبیل شود ( ضرر استفاده از این روغنها در موتورهای دیزلی بیشتر است ) ، روغنهای 5W-50 ، 5W-40 ، 5W-30 و 10W-40 با گستره ۲۵ تا ۴۵ تایی از این قبیل روغنها هستند ( روغنهای سنتتیک و نیمه سنتتیک از این قاعده مستثنی هستند ) . شاید بگویید روغن 20W-50 نیز روغنی است با گستره ۳۰ تایی ، مشابه 10W-40 ، اما چنین نیست ، چرا که 20W-50 از پایه سنگین تر ۲۰

شروع می شود و برای ویسکوز شدن و رسیدن به عدد ۵۰ نیاز به پلیمر بسیار کمتری دارد تا روغن 10W-40 که دارای پایه ۱۰ می باشد و باید توانایی رسیدن به عدد ۴۰ را دارا باشد . از اینرو ، روغنهای 10W-40 مینرال توسط کمتر خودروسازی توصیه می شود و حتی برخی کارخانجات استفاده از آنرا مساوی با خارج شدن خودرو از گارانتی می دانند .


پس تا آنجا که ممکن است در مورد روغنهای مینرال سعی کنید به نسبت شرایط آب و هوایی محل س***تتان ، فاصله کمتری را بین دو عدد SAE انتخاب نموده و این را بدانید که هر چه ویسکوزیته زمستانی عدد کمتری باشد ، برای ویسکوز شدن و رسیدن به اعداد ویسکوزیته بالاتر نیاز به پلیمر بیشتری داشته و پلیمر زیاد نیز برای موتورخودروی شما مضر است .


با توجه به شرایط آب و هوایی اکثر نقاط ایران ، در بین روغنهای موجود در کشور ( از نظویسکوزیته ) روغنهای 20W-50 برای دماهای بین ۱۰- تا ۴۰+ و 25W-50 برای دماهای بین ۵ - تا ۴۰+ دارای عملکرد مناسبی می باشند .( روغنهای 25W-50 و 20W-50 در گرمای تابستان دارای شرایط یکسانی هستند و فقط درشرایط سرد ، بین ۱۰- و حدود ۵ - ، 20W-50 بهتر جریان می یابد اما 25W-50 دارای پلیمر کمتری است ) . البته بنا به دلایل بالا روغن 20W-40 برای زمستان انتخاب مناسب تری است ، اما متاسفانه این نوع روغن در کشورمان کمتر یافت می شود .


همچنین در صورتیکه در نقاط سردسیر کشور ، مانند آذربایجان یا چهار محال و بختیاری زندگی می کنید ( دماهای زیر ۱۰- درجه سانتیگراد ) و ناچار به استفاده از روغنهای با پایه زمستانی ۱۰ یا ۵ هستید ، حتما سعی کنید از روغنهای چند ویسکوزیته ای استفاده نمایید که عدد دومشان بیشتر از ۳۰ نباشد

۴- کدهای API :
با پیشرفت روزافزون تکنولوژی ساخت موتورها ، روغنهای موتور نیز همگام با آنها دچار تغییر در سطح کیفیت و نوع مواد افزودنی گردیده اند .

انستیتو مواد نفتی آمریکا API برای طبقه بندی و جداسازی روغنها بر حسب کیفیت و فناوری ساخت آنها ، اقدام به کد بندی خاصی نموده است . این کدها شامل دو حرف می باشند ، حرف اول نشاندهنده این است که روغن مربوطه برای استفاده در خودروهای دیزلی است یا بنزینی ، که در این بین اگر کد با حرف C شروع شود ( مخفف Commercial ) روغن مربوطه برای استفاده در خودروهای دیزلی و اگر با حرف S شروع شود ( مخفف Service ) روغن برای استفاده در خودروهای بنزینی طراحی شده .


اما حرف دوم که نشاندهنده کیفیت و فناوری ساخت روغن می باشد بر حسب الفبای انگلیسی از حرف A شروع شده و تا کنون در مورد خودروهای بنزینی تا حرف M ( سال ۲۰۰۵ ) و در مورد خودروهای دیزلی تا حرف I ارتقا یافته ، در مورد خودروهای دیزلی بعد از حروف مذکور در مواردی اعداد ۲ یا ۴ نیز دیده می شوند که نشاندهنده این است که ، آن روغن برای موتورهای ۲ زمانه ساخته شده ، یا ۴ زمانه .

همیشه نوع ارتقا یافته روغن ( با کد بالاتر ) ، خواص انواع قبلی را نیز داراست ؛ یعنی می توان از آنها ، در خودروهایی که انواع قدیمی تر روغن در دفترچه راهنمایشان پیشنهاد شده نیز ، استفاده نمود . اما استفاده از روغن قدیمی تر ( با کد پایین تر ) برای موتوری که روغنی با کد جدیدتر برای آن توصیه شده ، بسیار مضر می باشد . برخی روغنها قابلیت تامین نیازهای هر دو نوع موتور دیزلی و بنزینی را دارا می باشند و کد این نوع روغنها نیز به صورت ۲ تایی نوشته می شود که همیشه کد اول مربوط به خودروهای دیزلی و کد دوم مربوط به خودروهای بنزینی میباشد ؛ مانند API CD/SH .


در جدول زیر کدهای API برای خودروهای بنزینی بر اساس سال ساخت خودروها طبقه بندی شده اند ، که البته این جدول با بسیاری از خودروهای تولیدی کشورمان تطابق ندارد ، چرا که در ایران خودروهایی با تکنولوژی ۲۰ سال قبل مانند پراید با مدل ۸۳ ( ۲۰۰۵ ) تولید می شوند .لازم به ذکر است ، علاوه بر API انواع دیگری ازاستانداردهای روغن از جمله ILSAC و CCMC نیز وجود دارند ، که بدلیل رواج کمتر آنها ، از پرداختن به آنها خودداری می کنیم .

soshiant
02-03-1389, 08:23 بعد از ظهر
۵- سمبل API :
به طور کلی بدلیل استاندارد بودن اعداد API در جهان ، تمامی تولیدکنندگان روغن برای معرفی فناوری ساخت روغنهایشان از این کدها استفاده می کنند ، اما اگر روغن موتور شرکتی بوسیله خود API مورد تایید قرار گرفته باشد سمبل API بر روی آن درج شده است . این سمبل، نشاندهنده مطالب زیر است

: نیمه بالایی نشاندهنده کد API


· قسمت وسط نشاندهنده ویسکوزیته روغن


· قسمت پایینی نشاندهنده این امر است که آیا روغن مصرفی باعث کاهش مصرف سوحت می شود یا نه ؛ در صورتیکه عبارت Energy Conserving در این قسمت نوشته شده باشد ، بذین معناست که این روغن با کاهش اصطحکاک در موتور میزان مصرف سوخت را تا ۵/۱ ٪ کاهش می دهد ، همچنین اگر روغنی قادر باشد مصرف سوخت را تا ۷/۲ ٪ کاهش دهد آنرا Energy Conserving 2 می نامند .


۶- زمان تعویض روغن :
روغنهای جدید با کمک تکنولوژیهای پیشرفته و افزودنیهای مختلف دارای کارکردهای بلند مدتی می باشند ، اما همیشه تنها میزان کارکرد نوشته شده ( برحسب کیلومتر یا زمان ، هر کدام زودتر واقع شود ) بر روی ظرف روغن ملاک زمان تعویض نیست ، بلکه با افزایش هر یک از موارد ذیل ، باید زمان تعویض روغن را تسریع بخشید :


الف- کارکرد در شرایط سخت مانند دورهای بالای موتور یا بار زیاد.
ب- میزان درجا کارکردن خودرو ( در ترافیک های سنگین )
ج- تعداد استارتها در هوای سرد
د- تنظیم نبودن موتور


۷- افزودنیها :
· Zinc :
روی بعنوان افزودنی برای جلوگیری از سایش فلز با فلز به روغن اضافه می گردد ، در حالت نرمال که روغن کار خود رابه خوبی انجام دهد ، چنین اتفاقی به ندرت روی می دهد ، اما در صورت بروز آن ، روی با فلز واکنش داده و از خراشیده شدن فلز جلوگیری می کند . میزان ۱۱٪ روی ( از ۱۰۰٪ مواد افزودنی ) مقداری کافی برای مصارف عادی است ، درموتورهایی که در دورهای بالا کار می کنند یا دارای توربوشارژر هستند ، نیاز به روی بیشتری می باشد . ولی اینرا نیز بدانید که روی بیشتر ، محافظت بیشتری نمی کند بلکه محافظت طولانی تری دارد و در صورتیکه میزان تماس فلز با فلز بسیار زیاد باشد ، میزان بالای روی می تواند باعث ایجاد رسوب گردد .
· Detergent :
Detergent یا همان شوینده باعث می شود رسوبات اسیدی که از مخلوط سوخت و آب تولید می شوند ، جذب روغن شده و از رسوب دادن آنها و چسبیدنشان بر روی قطعات جلوگیری می نماید ، البته در مورد خودروهایی که مدتها با روغنهای بدون شوینده قدیمی ( یا با شوینده های ضعیف قدیمی ) ، کار کرده اند استفاده از روغنهای دارای شوینده های پیشرفته باعث می شود تا رسوبات چسبیده شده به قطعات موتور کنده شده و باعث ایجاد خرابی در موتور گردد ، از اینرو ، علی رغم توصیه API وتولیدکنندگان روغن مبنی بر امکان استفاده از روغنهای با کد API بالا در خودروهای قدیمی ، سعی کنید از روغنی که دارای کد API بسیار بالاتر از نوع پیشنهاد شده برای خودرویتان میباشد ، استفاده ننمایید .


علاوه بر Detergent و Zinc که امروزه رکن اصلی افزودنیهای روغن محسوب می شوند ، مواد دیگری نیز جهت جلوگیری از ؛ ایجاد کف ، اکسیداسیون ، خوردگی ، زنگ زدگی و .... به روغن افزوده می شوند .


۸- اطلاعاتی تخصصی در مورد روغنها :


· Viscosity Index:
VI یا شاخص ویسکوزیته میزان حساسیت ویسکوزیته روغن در مقابل تغییرات دما می باشد و هر چه عدد بالاتری داشته باشد روغن عملکرد بهتری خواهد داشت.


· Flash Point:
به دمایی که در آن روغن بخار می شود ، گفته می شود . و برحسب درجه سانتیگراد و با پسوند F در روی برخی قوطیهای روغن دیده می شود . 400F مینیمم قابل قبول Flash Point می باشد و همیشه F بیشتر معرف روغن بهتر است .


Sulfated Ash:
خاکستر سولفاته ، مقدار ماده جامدی است که در هنگام سوخته شدن روغن بر جای می ماند ، میزان بالای این ماده باعث برجای ماندن رسوبات بر روی قطعات موتورشده و میزان کم آن هم باعث افزایش عمر سوپاپها می گردد .


۹- چند نکته :
رعایت نکات زیر باعث افزایش عمر موتور و عملکرد بهتر آن خواهد شد :


۱- با هر بار تعویض روغن ، فیلتر را نیز حتما تعویض نمایید ( بدون توجه به میزان کارکرد آن ) .


۲- از ترکیب چند روغن با یکدیگر پرهیز کنید .


۳- پس از استارت زدن اجازه دهید موتور حداقل ۱۵ ثانیه درجا کار کرده و سپس تا مدتی با دور پایین برانید

.
۴- هیچگاه از افزودنیها استفاده نکنید ، چرا که ممکن است با افزودنیهای موجود در روغن سازگار نباشند ، و این را نیز بدانید که هرچه لازم باشد در خود روغن موجود است .
۵- از روغنی که بیش از ۳ سال از تاریخ تولید آن گذشته ، استفاده نکنید .


۶- سیاه نشدن روغن ، نشانه مرغوبیت آن نیست ، بلکه بدین معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصیها را نداشته است .


۷- در صورتیکه سالهاست از روغن مینرال استفاده می کنید ، اقدام به تعویض آن با نوع سنتتیک یا نیمه سنتتیک ننمایید ( حتی با استفاده از روغن Flush) .

منبع : ماهنامه سایت بدر توس [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])


([Only registered and activated users can see links])

soshiant
02-03-1389, 08:32 بعد از ظهر
بهتر است برای انتخاب api روغن موتور ، به سال ساخت موتور ( خودرو ) توجه کرد . من خودم از یک نوع روغن موتورکه api اون SM بود برای انجینی که مربوط به 27 سال پیش بود استفاده کردم ( xl 125 ) گذشته از اینکه نتیجه مثبتی نداشت ، بلکه باعث روغن ریزی انجین شد ! البته حدس خودم ایه که فورمول شیمیایی اون روغن با فورمول واشر ها و ... این انجین در تضاد بودند وهمین امر باعث روغن ریزی شد .


[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

ببخشید که چند پست پشت سر هم زدم . ظاهرا تعداد محدودی کاراکتر میشه پست زد .

BKING
02-03-1389, 10:21 بعد از ظهر
از جناب سوشیانت تشکر مخصوص و کتبی می کنم به علت اطلاعات مفیدی که دادند:7:

نیما نادری
15-03-1389, 06:54 بعد از ظهر
روغن موتورکس تنها روغنی هست که به صورت پلمپ و صددرصد تولید سوئیس و فقط توسط کویر برای موتورسیکلت وارد کشور میشه

تحت لیسانس هیچ شرکتی نیست و استاندارد jaso ma t 903 که باعث اتصال محکم دیسک و کلاچ در مواقع شتابگیری ناگهانی میشه

رو داراست که بازم اونو هیچ روغنی تو بازار نداره چون برای وت کلاچ نیستن .

بالاترین سطح API روداره و فول سنتتیک هست .پیشنهادی برای کلیه موتورسیکلتها با سیستم وت کلاچ.(هیچ روغنی تو بازار همچین استانداردی رو نداره

و اغلب تحت لیسانس همین جا پر میشن).ممنون از سوشیانت برای توضیحا ت جامع...

Red Hat
15-03-1389, 07:11 بعد از ظهر
روغن موتورکس تنها روغنی هست که به صورت پلمپ و صددرصد تولید سوئیس و فقط توسط کویر برای موتورسیکلت وارد کشور میشه

تحت لیسانس هیچ شرکتی نیست و استاندارد jaso ma t 903 که باعث اتصال محکم دیسک و کلاچ در مواقع شتابگیری ناگهانی میشه

رو داراست که بازم اونو هیچ روغنی تو بازار نداره چون برای وت کلاچ نیستن .

بالاترین سطح API روداره و فول سنتتیک هست .پیشنهادی برای کلیه موتورسیکلتها با سیستم وت کلاچ.(هیچ روغنی تو بازار همچین استانداردی رو نداره

و اغلب تحت لیسانس همین جا پر میشن).ممنون از سوشیانت برای توضیحا ت جامع...البته نه برای موتور سیکلت هایی با تکنولوژی قدیمی تر مثل پالس و روان.

برای موتور های قدیمی تر ( از لحاظ تکنولوژی) باید از روغن های پایه معدنی استفاده کرد.

king2002
15-03-1389, 07:37 بعد از ظهر
JASO یک استاندارد زاپنی هست که مخفف Japanese Automotive Standards Organization
که مربوط به مقوله اصطکاک است
در سال 1999 این استاندارد شامل 2 بخش MA و MB بوده به ترتیب برای اصطکاک بالا و اصطکاک پایین
در سال 2006 این استاندارد کمی اصلاح شد و به بخش های MA1 و MA2 و MB تقسیم شد که که MA2 بهترین حالت برای عملکرد کلاچ موتورسیکلتهای چهارزمانه میباشد.

برای مثال سوزوکی GSX-R1000 برای روغن موتور، پیشنهاد JASO MA کرده

کسی اطلاعات دقیق این روغن موتورکس رو داره؟ (اسم دقیق یا لینکی از سایت motorex)

نیما نادری
15-03-1389, 09:37 بعد از ظهر
در این لینک محصول رو آنلاین ارائه کرده که با قیمت باور نکردنیه$ 15.75 (با تخفیف )و قیمت اصلی 17.5$ در جهان فروش میره

حالا چرا کویر میده 17500 تومان (حتما میگید اینم چینیه)نه اینطور نیست

این حداقل کاریه که کویر برای حفظ سلامت محصولاتش انجام میده حالا اگر خرج تعمیر و سرویس این موتورها بالاست اینم به دلیل

تازه وارد بودن محصولات خارجیه قابل خرید برای عموم(تقریبا)هست که کم کم درست میشه .

در مورد انجین جدید و قدیم نکته اینجاست که کسیکه 5 سال یا .....روغن بهران ریخته و یک هو میره موتورکس میریزه

کاسه نمد و اورینگش خراب میشه و....برا ی همین پیشنهاد میشه همیشه از یک نوع روغن(فول یا نیم یا...) و حتی الامکان از یک برند

استفاده بشه.

[Only registered and activated users can see links]

[Only registered and activated users can see links]

m3hiran
15-03-1389, 10:12 بعد از ظهر
نیما جان این عکسی که رو روغن ما هست تو خود سایتش نیست نکنه بهمون انداختن؟:11:(شوخی)
یه سوال ؟ توی سایت موتورکس روغن موتور یه موتور ریس یا کراس فرق میکنه ولی کویر فقط یه نوع رو اورده ..دلیلش چیه؟

نیما نادری
15-03-1389, 11:40 بعد از ظهر
بر چسبهای روغن ها برای هر بازار ی به صلیقه اونها طراحی میشه

سری جدید روغنهای کویر هم فرق میکنه(فقط برچسبش)

از اونهام سفارش دادیم میاد .فعلا همین روغن جواب همه موتورهای فعلی رو میده

مگه کسی بخواد تو ریس حجم بالا بریزه که اونم تحت بررسی هست و ایشالا جواب میده

Amir 1986
11-05-1389, 02:44 بعد از ظهر
درود
با تشکر از دوستان به خاطر اطلاعات خوبی که ارائه کردن ...

یه سوال پیش میاد ، خوب برای روغن موتور میگن بهتره که ابتدا یه انتخاب خوب داشته باشید و روغن مناسب رو انتخاب کنید و بعد دیگه اونو عوض نکنید ...

حالا اگه ازین روغن های motorex استفاده کنیم ، چه تضمینی هست که همیشه در دسترس باشه ؟

من خودم یه Honda CBR150 ثبت نام کردم و این طور که جناب نادری فرمودن ، این روغن موتور باید برای وسیله من مناسب باشه درسته ؟
حالا تاریخ انقضای این روغن ها چقدره ؟

قیمت اونها هم کمی بالا هست ، به نظر دوستان گزینه دوم چی هست که از قیمت کمتری هم برخوردار باشه و هم کیفیت خوبی داشته باشه ؟

و در مورد تفاوت های این روغن با سایر روغن ها هم میشه صحبت کنید ؟

یعنی تفاوت ها اون قدر هست که آدم قیمتشو در نظر نگیره و فقط به کیفیتش فکر کنه ؟!!!

با تشکر .

نیما نادری
16-05-1389, 04:20 بعد از ظهر
از لحاظ کیفیت در روغن موتورها تکه و نکته جالب وجود استاندارد jaso ma هست که هیچ تاکیید میکنم هیچ روغن دیگه ای تو بازار نداره

تاریخ مصرف نداره همیشه در دسترس هست و با این اوصاف بهترین گزینس.

Sination
16-05-1389, 08:03 بعد از ظهر
بعد از هر بار تعویض روغن یاز به تعویض فیلتر روغن هم هستش؟

fatemion
13-06-1389, 02:36 بعد از ظهر
ببخشید نمیخوام بحثو منحرف کنم اما در مورد روغن ترمز هم میشه اطلاعاتی بدین؟
آیا اون هم چند مدله و بهترین مارک کدومه؟

نیما نادری
16-07-1389, 09:05 بعد از ظهر
Dot3
dot4
dot5.1
طبقه بندی روغن ترمز های جدید هست
که به زبان ساده تر dot3 زرد و برای موتور سیکلت های مدل پایین یا با کاربری عادی مصرف داره (غیر مسابقه ای)
dot4/5.1 رنگ آبی دارن و از لحاظ فورمولاسیون توان تحمل حرارت بالاتری رو دارن در بعضی موتورها و اکثر اتومبیلها مصرف میشه
امیدوارم مفید باشه برات

---------- Post added at 08:05 PM ---------- Previous post was at 08:00 PM ----------

روغن برای مگلی دایلیم ریجو وسپا CBR150
میتونه از نوع فول سنتتتیک با استاندارد JASO MA باشه و هیچ اختلالی پیش نمیاد
تست شدQC :29dz8zk:

Babak
18-08-1389, 12:30 قبل از ظهر
کسی می دونه کارکردروغن موتورکس چندکیلومترهست؟؟:26:

Farzad
18-08-1389, 03:52 قبل از ظهر
دقیقا نقل قول آقای نادری : روغن MotoreX بین 3 تا 4 هزار کیلومتر بسته به چگونگی کارکرد موتور کار میکنه . . . . (( زیاد گاز بدی به موتور و شرایط موتورت خاص باشه 3 اگه نه تا 4 تا هم شاید بره ))

Babak
19-08-1389, 01:21 قبل از ظهر
ممنون فرزاد جان.ولی نمی دونم رو خوده همه روغن ها کیلو متر کارکردشونو می نویسن ولی رو این یکی نیست....یا من ندیدم؟؟؟؟؟اگر کسی دیده به من هم بگه کجاست:4chsmu1:

ghost.rider1
02-10-1389, 05:39 بعد از ظهر
امروز کنار حافظ ایستاده بودم داشتم موبایل حرف می زدم دیدم یکی پشت سرم بوق میزنه خلاصه ما هم سر برگردوندیم دیدیم بله موتور پلیس.اومد کنارم گفتم الان مدارک می خواد منم ندارم.بعد دیدم اومد پلوم میگه اقا با این چند تا پر کردی .منم خالی بستم گفتم 100 تا گفت مگه میشه گفتم خرابه بعدم افسر ه گازشو گرفتو رفت:biggrin:

---------- Post added at 05:20 PM ---------- Previous post was at 05:14 PM ----------

رفته بودم گمرک محک.دیدم یه پسره هیوشو گزاشته داره روغنشو عوض می کنه گفتم چی میریزی گفت از این ایرانیا .بعد از محک پرسیدم که برا مگلی گفتن فقط موتو رکس خندید گفت من تو جی اس ایکسمم موتو رکس نمی ریزم.گرون و کیفیت پایین منم گفم بله........:27:اینم اشیه که کویر برامون پخته.

---------- Post added at 05:39 PM ---------- Previous post was at 05:20 PM ----------

دوستان نظرشون راجع به معاوصه مگلی با zzr400چیه؟

MCP
02-10-1389, 06:22 بعد از ظهر
[/COLOR]رفته بودم گمرک محک.دیدم یه پسره هیوشو گزاشته داره روغنشو عوض می کنه گفتم چی میریزی گفت از این ایرانیا .بعد از محک پرسیدم که برا مگلی گفتن فقط موتو رکس خندید گفت من تو جی اس ایکسمم موتو رکس نمی ریزم.گرون و کیفیت پایین منم گفم بله........:27:اینم اشیه که کویر برامون پخته.میشه ربط اینها رو به هم توضیح بدی ؟
اگر با قیمتش مشکل داری ، شما هم تو مگلی ایرانی بریز ! به همین سادگی مشکلت حل میشه!
اگر میخوای موتورت رو طبق دفترچه راهنما نگهداری کنی ، خوب هزینه هاش رو هم باید بدی.
اون مهندس هیو که نمیتونه روغن موتورش رو خودش عوض کنه شده منبع تخصصی اطلاع رسانی در مورد روغن موتور! تو کدوم آزمایشگاه تست کرده روغن هارو ؟

یه مثل معروف و منطقی هست که میگه : هیچ میان بری به کیفیت نیست!
( این جمله تبلیغ شرکت هاسلبلاد هست. )

ghost.rider1
02-10-1389, 07:18 بعد از ظهر
مهندس من می گم اجباری نیست داخل مگلی حتما موتورکس ریخته شه چون ار کسی که خریدم اصرار که موتورکس فقط خوبه.موفق باشید

MCP
02-10-1389, 07:24 بعد از ظهر
مهندس من می گم اجباری نیست داخل مگلی حتما موتورکس ریخته شه چون ار کسی که خریدم اصرار که موتورکس فقط خوبه.موفق باشید

این درسته.
اجباری نیست. فروشنده هم بنده خدا بهت پیشنهاد کرده دیگه ... شما هم نباید به این خاطر مگلی رو مقصر بدونی!

اما اگر مقداری تحقیق کنی در مورد روغن موتور ها ( تحقیق علمی نه اینکه از تعویض روغنی و این و اون ) آخرش میرسی به همین موتورکس . برای مگلی عرض میکنم.

شما هم موفق باشی.

Alireza
02-10-1389, 09:17 بعد از ظهر
امیر بهت گفتم موتورکس بریز واسه این گفتم که موتورکس وقتی میریزی باید تا اخرش موتورکس بریزی تا خوب جواب بده موتور چون این روغن از فرمول خاصی توش استفاده شده
این اشغالای کاسترول و اینا هم صدا موتورو عوض میکنه

mamal9620
03-10-1389, 12:08 قبل از ظهر
من دوستم تعویض روغنی داره میگه تمام روغن موتورهایی که توی ایران هست اترود و شل ولیکومولی ووووو تمامشون توی ایران پر میشه
بهترین روغن ایرانول هست بقیه شرکتها روغن سوخته رو میگیرند تصویه میکنند بعد بهش اسانس میزنند و بعضی ها هم رنگ میزنند به چند برابر قیمت میفروشند به ملت فقط ایرانول خوبه چون برای شرکت نفته و از پالایشگاه میادش پس بیخودی گول مهندسهای کیلویی این واردکننده های موتور رو نخورید

نیما نادری
03-10-1389, 07:38 بعد از ظهر
شما همون ایرانول بریز و گول نخور... راستی اسانس میزنن بوی جورجیو ارمانی بده یا طعم پیتزا :gigglesmile:

Farzad
03-10-1389, 11:24 بعد از ظهر
به طور تجربی هم شما می تونی متوجه بشی کدوم بهتره ! بریز ببین تغییرش رو احساس می کنی یا نه
اگه به حرفه این اقای بابک که تعمییر کار هستن به یکی از بچه ها گفتن که شرکت کویر روغنش رو از من میگیره و درجه 3 هستش کیفیت موتورکس کویر ولی من خودم درجه 1 رو دارم !!!
ادم عاقل خودش باید قضاوت کنه ! هر کس هر حرفی میزنه ....
این دوستتون تا حالا اسم موتورکس رو شنیده ؟!!!

نیما نادری
03-10-1389, 11:49 بعد از ظهر
آره تعمیرکار خودش از اون ور میاره بعد به خود ما میفروشه به عنوان درجه 3 بعد درجه یکاشو میده ملت :3ztzsjm::retarded:

Farzad
03-10-1389, 11:58 بعد از ظهر
دقیقا حرفی که من زدم !!! یه تعمیر کار !!! به یه شرکت وارد کننده ی موتور و لوازمش روغن موتور وارداتی می فروشه ؟؟

نیما نادری
04-10-1389, 12:10 قبل از ظهر
ای خاک ما به سر که روغنمون از اونور میاد:25r30wi:

mamal9620
04-10-1389, 12:31 قبل از ظهر
شما همون ایرانول بریز و گول نخور... راستی اسانس میزنن بوی جورجیو ارمانی بده یا طعم پیتزا :gigglesmile:

اترود رو تا حالا ندیدی رنگش سبزه بوی شیره درخت کاج رو میده

Kenji
04-10-1389, 12:31 قبل از ظهر
تحریم نکنن :2i8d4ao:

نیما نادری
04-10-1389, 12:55 قبل از ظهر
اترود رو تا حالا ندیدی رنگش سبزه بوی شیره درخت کاج رو میده

شیره درخت کاج چی بیدهههه؟

نکنه ضد یخ ریختی کاکو ....وای خاکم به سررر

هم سبزه هم بو میده

mamal9620
04-10-1389, 01:34 قبل از ظهر
شیره درخت کاج چی بیدهههه؟

نکنه ضد یخ ریختی کاکو ....وای خاکم به سررر

هم سبزه هم بو میده
بابا اینکاره اصلا حق با شماست روغنی که شما دارید میفروشید برای کدوم شرکته از خارج که وارد نمیشه توی همین ایران پر میکنند

Alireza
04-10-1389, 01:49 قبل از ظهر
روغنی که وارد میکنن موتورکس هستش و مستقیم از اونور میاد اینجا پر نمیشه

سید جلال مصطفوی
14-10-1389, 11:47 بعد از ظهر
روغنی که وارد میکنن موتورکس هستش و مستقیم از اونور میاد اینجا پر نمیشه

بیشترین کیلومتری که میره چه قدره؟؟؟

یا باید مثل روغن های عادی سره 1000 تا عوض شه؟؟

nOviA
14-10-1389, 11:49 بعد از ظهر
من موتورکس ریختم طرف گفت 5000 تا میره.

سید جلال مصطفوی
15-10-1389, 12:10 قبل از ظهر
من موتورکس ریختم طرف گفت 5000 تا میره.

ولی به نظرت کیفیت شو از دست نمیده؟؟؟؟

3000 تا بهتر نیست؟؟؟؟

Alireza
15-10-1389, 12:14 قبل از ظهر
3000 تا بهتره 5000 دیگه خیلی زیاده

nOviA
15-10-1389, 12:14 قبل از ظهر
چرا خب طبیعتا. رو همون 3000 4000 تعویض شه بهتره. البته بستگی به رانندگی هم داره

Soroosh
22-11-1389, 05:22 بعد از ظهر
چرا خب طبیعتا. رو همون 3000 4000 تعویض شه بهتره. البته بستگی به رانندگی هم داره

=============================================
بهتر نیست به دستورالعمل سازنده موتور برای این مورد مراجعه کنید ؟ برای مثال در ktm 250 در سرویس منوال آن نوشته هر 20 ساعت روغن عوض شود . برای من 20 ساعت کارکرد موتور حدود 500 تا 600 کیلومتر شد که با وجود استفاده از روغن اورجینال موتورکس ، باز هم هنگام تعویض مشاهده کردم که روغن بشدت سیاه شده .

سروش

Babak
22-11-1389, 06:28 بعد از ظهر
البته جناب سروش جسارت نباشه روغن خوب باید سیاه بشه واین نشونه خوبیه که خیلی خوب نا خالصی ها رو در خودش حل کرده:98:

مهدی مریدا
22-11-1389, 06:37 بعد از ظهر
کاملا درسته اگه روغنای ایرانی رو نگاه کنید بعد از چند صد کیلومتر باز هم شفافن . روغن باید نقش روان کاری ، جذب ذرات معلق و خنک کردن موتور رو همزمان به نحو احسن ایفا کنه .:24:

eshgh_namordeh
24-11-1389, 02:15 بعد از ظهر
من توتال 10-40 ریختم توی نینجا صدا دنده هاش زیاد شد کلی هم پول دادم فکر کنم خوب نباشه این مارک
دوستان ریختن چی خوبه ؟

Alireza
24-11-1389, 02:19 بعد از ظهر
موتورکس رو انتخاب کن من که راضی بودم

mamalb
28-11-1389, 08:08 بعد از ظهر
سلام
دوستان من اول آترود جعبه فلزي از همونها كه سبز رنگه مي ريختم تقريبا تا 5000 هزارتا باهاش مي رفتم ولي يكبار در مسافرت از شيراز خريدم و ريختم تو موتور بعد از 60 كيلومتر موتور جام كرد (خدا رحم كرد تو جاده كشته نشديم) بعدا فهميديم تقلبي بوده .
به نظر شما براي جت رو 150 چه روغني بريزم چون من باهاش مسافرتهاي دور كشور ميرم ؟؟؟؟؟ممنون سفرباموتور ([Only registered and activated users can see links])

مهدی مریدا
28-11-1389, 10:38 بعد از ظهر
برای موتوری مثل جترو به نظر من کاسترول جی پی عالیه . البته اصلش .

eshgh_namordeh
08-12-1389, 10:09 بعد از ظهر
توی کاتالوگ گفته که تا 3000 کیلیومتر اول از روغن سینتیک استفاده نکنید بعد از 3000 تا از اون روغن استفاده کنید

Paradaise
19-12-1389, 10:40 قبل از ظهر
برای پالس 200 چی خوبه از چند نفر پرسیدم میگن جی پی یا (کا سترول جی تی ایکس Api sj)
موتورکس براش خوبه مشکل قیمت ندارم:25::25:

ghost.rider1
27-12-1389, 10:00 بعد از ظهر
امروز بازم با یکی از این بچه ها که تو کار موتور ایناست صحبت کردم اصلا موتو رکس رو قبول نداشت و بهران رانا رو پیشنهاد کرد و بعد اترود 12 هزار .بهزاد اقتصاد هم موتو رکس رو تا حالا نشنیده بود و می گفت من تو هایا بوسا بهران رانا می ریزم:fingersmiley:

king2002
27-12-1389, 11:35 بعد از ظهر
امروز بازم با یکی از این بچه ها که تو کار موتور ایناست صحبت کردم اصلا موتو رکس رو قبول نداشت و بهران رانا رو پیشنهاد کرد و بعد اترود 12 هزار .بهزاد اقتصاد هم موتو رکس رو تا حالا نشنیده بود و می گفت من تو هایا بوسا بهران رانا می ریزم:fingersmiley:
چجوری قبول نداشت؟
کسی که علم داشته باشه از این حرفا نمیزنه
(یه چند تا مثال براتون میزنم
بین همین مثلا موتو سوارای حرفه ای میگن که تابستون توی رادیاتتون فقط ضد یخ بریزین نمیدونن که چی میشه
یکی دیگه اینکه 99 درصد نمیدونن چیکار باید بکنن تا بعد از 4 - 5 بار دور زدن تو پیست ترمزهاشون کم اثر نشه
و خیلی چیزای دیگه )

از اینکه جنس اصله و کارخونه معتبریه شکی نیست - قبلا کویر فقط روغن مخصوص کراس داشت که بچه ها تو مگلیشون هم میریختن -
یه روز من یه ایمیل زدم به موتورکس که چرا نمایندگیتون روغن موتورهای دیگر رو نداره و جالبه اونهم گفت انتقال میدم -
جالبه چند مدتی بعد هم کویر انواع اقسام روغن رو آورد (البته بخاطر ایمیل من که نبوده :riz481:)
الان برای اولین بار دارم موتورکس میریزم - این روغنهای دیگه که گفتین همه مال ماشینه - من خودم تو ماشین رانا میریزم
به نظر من اگه کویر بتونه بقیه لوازم مصرفی موتورها رو هم بیاره (مثل لنت - لاستیک و ....) - خدمتی کرده که صد تا دولت نمیتونن انجام بدن

ali faghfouri
28-12-1389, 03:54 بعد از ظهر
با سلام خدمت همه دوستان
روغن بهران رانا خوبه و تایید میشه مخصوصا توسط قدیمی ها. رو 1100 من هم الان راناست و راضیم.
موتورکس تست نشده ولی کسایی که استفاده کردن گفتن خوب بوده و مشکل خاصی باهاش نداشتن.
آقای کینگ بهزاد از اوناش نیست اگرم گفته رانا بخاطر اینه که : 1.موجود هست تو ایران 2.ارزونه(پس میشه تندتند عوضش کرد.)
وگرنه واسه مسابقات و تمرین سنگین قبل از مسابقه چیز دیگه ای میریزه.
بزودی تو 1100 موتورکس میریزم و مقایسه کاملی بینشون انجام میدم.

mohamad javad
14-01-1390, 08:49 بعد از ظهر
سلام
بهران رانا رو از چند جا پرسیدم نداشتن، جایی رو می شناسید که داشته باشه؟ می خوام تو 1100 بریزم

---------- Post added at 08:49 PM ---------- Previous post was at 08:32 PM ----------

تو دفترچش نوشته
SE,SF,SG class SAE 10W40 ,10W50 ,20W40 ,20W50
بهران رانا که تمام سینتیتک(5w50 SL) هست خوبه براش؟فقط موتورکس نگید که جیبم خالیه:10:

king2002
14-01-1390, 08:52 بعد از ظهر
سلام
بهران رانا رو از چند جا پرسیدم نداشتن، جایی رو می شناسید که داشته باشه؟ می خوام تو 1100 بریزم

---------- post added at 08:49 pm ---------- previous post was at 08:32 pm ----------

تو دفترچش نوشته
se,sf,sg class sae 10w40 ,10w50 ,20w40 ,20w50
بهران رانا که تمام سینتیتک(5w50 sl) هست خوبه براش؟فقط موتورکس نگید که جیبم خالیه:10:
sm هست
شما یه سر بزن به جایگاه پمپ بنزین بهران تقاطع بهبودی ستارخان (جایگاه جدیده) قیمتش حداقل نصفه موتورکس هست
من خودم موتورکس ریختم ولی هنوز موتورو بیرون نبردم

reza KTM
14-01-1390, 10:26 بعد از ظهر
1.این موتورکس که میگید مارکه؟؟؟
2.لیتری چنده؟؟؟؟
3.یرای تریل روان یا آپاچی چه مارکی بهتره؟؟؟
4.این که میگن 20 / 50 یا 10 / 40 چیه؟؟؟ کدوم بهتره؟؟؟
5.من تو موتور قبلیم تریل روان کاسترول مگنت 10 /40 میریختم لیتری 6500 تومان روغن خوبیه یا بد؟؟؟

Alireza
14-01-1390, 10:28 بعد از ظهر
اره مارکه
سوئیسیه
لیتری 17
واسه موتورای معمولی همون کاسترول سبز بریز

mohamad javad
14-01-1390, 10:40 بعد از ظهر
sm هست
شما یه سر بزن به جایگاه پمپ بنزین بهران تقاطع بهبودی ستارخان (جایگاه جدیده) قیمتش حداقل نصفه موتورکس هست
من خودم موتورکس ریختم ولی هنوز موتورو بیرون نبردم
مرسی
قیمت 4 لیتری بهران چنده؟
موتورکس چند گرفتی؟

king2002
14-01-1390, 11:07 بعد از ظهر
مرسی
قیمت 4 لیتری بهران چنده؟
موتورکس چند گرفتی؟
بهران رو فکر کنم 25 یا 27
موتورکس هم Formula 48 تومن

mohamad javad
14-01-1390, 11:36 بعد از ظهر
موتورکس تمام سینتتیکه؟

ali faghfouri
15-01-1390, 06:27 بعد از ظهر
با سلام خدمت همه دوستان
من حرف چند صفحه پیشمو پس میگیرم. با این قیمتی که موتورکس داره تا قیام قیامتم تستش نمیکنم. همون رانا خوبه.

king2002
15-01-1390, 09:06 بعد از ظهر
موتورکس تمام سینتتیکه؟
مدلای مختلفی داره هم نیمه هم تمام سینتتیک

amirz
17-01-1390, 09:24 بعد از ظهر
سلام

دیشب با یکی از آشناها صحبت میکردم ... ایشون موتور هوندا ویو داره ... در کمال تعجب روغن موتور رو 10 هزار تا عوض میکنه !!!!! اونم کاسترول جی تی ایکس !!!! :vahidrk:

mohamad javad
18-01-1390, 01:59 قبل از ظهر
یه دفعه آب میریخت دیگه؛ چه کاریه!
چیزیم از موتورش مونده؟

amirz
18-01-1390, 02:07 بعد از ظهر
یه دفعه آب میریخت دیگه؛ چه کاریه!
چیزیم از موتورش مونده؟


راستش موتورش صفر بوده , همون اولش روغن رو عوض کرده تا حالا که 10 هزار تا راه رفته دیگه روغن عوض نکرده !!!!:3ztzsjm:

تنها چیزی که بهش گفتم این بود : :khak:

adnice
04-02-1390, 02:41 بعد از ظهر
داداش تو Cb400 چی بریزیم ؟:sad:

Salman
12-02-1390, 03:29 بعد از ظهر
واسه روغنه هیو نظرتون چی هست؟چی میریزین شما؟

amirz
12-02-1390, 03:37 بعد از ظهر
دوستان بیشتر تجربه دارن ... ولی من خودم هم تحقیق زیاد کردم ...

نتیجه برای روغن هیو :
اگر وسواس داری رو موتور میتونی ار بین انواع موتورکس یکی که مناسب انجین شماست انتخاب کنی ... اگر هم وسواس نداری از برندهای معروف ایرانی خودمون مثل بهران .. سپاهان ... و ... البته بازهم متناسب
با نوع انجین و سطح کیفی مناسب برای انجین انتخاب کنی عزیز ...

ببخشید اگه فضولی و یا جسارت کردم ... :hanghead:

mohamad javad
12-02-1390, 04:05 بعد از ظهر
اگه پولش اهمیت نداره موتورکس
اگه نه بهران سوپر پیشتاز

ghost.rider1
12-02-1390, 10:33 بعد از ظهر
بهران رانا می گن خیلی خوبه

Salman
12-02-1390, 10:52 بعد از ظهر
قیمت بدونه تعویض چنده ؟

mohamad javad
12-02-1390, 11:32 بعد از ظهر
من بهران رانا رو براجی پی زد ریختم خوب بود؛32تومن خریدم؛
سوپر پیشتاز خبر ندارم؛برا هیو سوپر پیشتاز کافیه؛
---------------------------------
البته اینم در نظر داشته باشید که روغن های تمام سینتتیک تبادل حرارتی بالاتری دارن و برای هیو که داغ میکنه میتونه مفید باشه؛

شفیع
13-02-1390, 09:10 بعد از ظهر
دوستان سلام
روم سیاه، شرمنده ام از اینکه این چیزا رو می گم، یه ماجرا هایی پیش اومد باعث شد موقع تعویض روغن متور به جای ریختن روغن متور، روغن واسکازین ریختم توش :sad:
از اساتید محترم کسی اطلاعاتی در مورد (تاثیر روغن واسکازین به جای روغن متور) خبر داره ؟
چند روزه دارم از متورم استفاده می کنم ظاهرا مشکلی پیش نیومده.
ظاهرا انگار روغن واسکازین کمی غلیظ تره، درسته ؟

Babak
13-02-1390, 10:47 بعد از ظهر
چیزی نمی شه فقط زود عوضش کن:11:

Red Hat
13-02-1390, 11:03 بعد از ظهر
همین حالا عوض کن . فکر نمیکنم با چند ساعت روشن شدن چیزیش بشه . من تو اینترنت یه بار دیدم طرف روغن مایع نسوز (سرخ کردنی) می ریخت تو موتور!!!!!

شفیع
17-02-1390, 12:43 قبل از ظهر
تقریبا مطالب این بخش رو خوندم، در این طور که معلومه ظاهرا روغن موتورکس باید روغن خوبی باشه، ولی این روغن رو من اصلا نتونستم پیدا کنم، یعنی فکر کنم فقط در شهر های بزرگ پیدا شه، در شهرستان ها که همچین روغنی موجود نیست، همه از روغن های معمولی خودرو واسه متورشون استفاده می کنن.
ولی به نظرم موتورکس باید بهتر باشه به خاطر تکنولوژی که توش به کار رفته، واسه خودم هم بار ها پیش اومده در بعضی اوقات می شه دنده عوض کردن واقعا سخت می شه یا صفحه کلاچ اونطور که باید باشه نیست، با اینکه از روغن خوب استفاده می کنم. مشتاقم یه بار هم شده از موتورکس استفاده کنم ببینم آیا واقعا تغییری در عملکرد موتور داره یا نه؟ البته اگر بتونم این روغنو توی شهرمون پیدا کنم.
متورم در حال حاضر تریل رادیسون (کویر) 200cc به کسی روی این متور روغن خاصی رو آزمایش کرده که خوب جواب داده باشه ؟

yamaha yzf r6
29-02-1390, 11:06 بعد از ظهر
من برای موتورم از این روغن استفاده میکنم.protec 10w 40

Amir_kh
19-03-1390, 07:43 بعد از ظهر
سلام رفقا
برای موتور من cb250 twin چی پیشنهاد می دین؟؟؟؟

Milad.
02-04-1390, 12:26 قبل از ظهر
سلام.دوستان واسه مگلی غیر از موتورکس چه روغنی خوب جواب میده؟

شفیع
02-04-1390, 04:36 بعد از ظهر
سلام.دوستان واسه مگلی غیر از موتورکس چه روغنی خوب جواب میده؟

من به این نتیجه رسیدم، انتخاب نوع روغن بستگی به خود موتورسوار داره، خیلی از دوستان و خود من بار ها این سئوال رو پرسیدند که چه روغنی برای فلان موتور خوبه؟ بستگی به این داره که تا چه حد بخوای به موتورت حال بدی، من خیلی از روغنا رو امتجان کردم و آخرین روغنی که تست کردم روغن 12000 آترود بوده، فرق عمده شون روی میزان طول عمرشونه، و البته چون خیلی از این روغنایی که ما استفاده می کنیم روغن مخصوص انجین موتورسیکلت نیست، روغن های ماشین هستن. به نظرم روغن خود برای موتور روغنیه که مخصوص موتور سیکلت باشه، که ارزون ترینش می شه به کاسترول و اسپیدی اشاره کرد، از اینجا می تونید تهیه کنید:
[Only registered and activated users can see links]
و گروناش موتورکس
از اینجا می تونید تهیه کنید
فروشگاه آنلاین کویر موتور :: صفحه نخست ([Only registered and activated users can see links])

پلنگ
04-04-1390, 05:42 قبل از ظهر
شما داخل کارترتونو با گازوئیل شستشو بدین

Babak
05-04-1390, 01:53 بعد از ظهر
5شنبه تو موتورم روغن موتورکس ریختم دنده های شده مثله چوب........:fingersmiley:

شفیع
06-04-1390, 02:02 بعد از ظهر
5شنبه تو موتورم روغن موتورکس ریختم دنده های شده مثله چوب........:fingersmiley:

ما که تا حالا هر چی از روغن موتورکس شنیده بودیم تعریف و تمجیل بود، البته خودم تا حالا از این روغن استفاده نکردم،
ولی واسم پیش اومده گاهی اوقات کالایی که همه ازش تعریف می کنن و به عنوان بهترین کالا در بازار شناخته شده، گاهی اوقات روی بعضی از وسیله ها جواب نمی ده.

Babak
06-04-1390, 02:32 بعد از ظهر
منم از همین موضوع تعجب کردن:297:

شفیع
07-04-1390, 12:03 بعد از ظهر
منم از همین موضوع تعجب کردن:297:

آقا بابک، شما قبل از این چه روغنی استفاده می کردین ؟

Silenthill_ir
15-04-1390, 10:21 قبل از ظهر
بچه ها موتورکس رو کجا میفروشن ؟
بلوار ابوذر - افسریه - پیروزی - شهدا - بهارستان و این طرفا آدرس بدین لطفا یا هرجا که میدونین
موتورم آپاچی 180 هست موتورکس فورمولا باید بریزم ؟
ممنون
good luck

Alireza
15-04-1390, 10:54 قبل از ظهر
واسه اپاچی موتورکس لازم نیست پولتو دور نریز هیچ تغییری نمیکنه

Silenthill_ir
15-04-1390, 11:01 قبل از ظهر
همین رو باید بریزم ؟2016

Silenthill_ir
15-04-1390, 11:05 قبل از ظهر
واسه اپاچی موتورکس لازم نیست پولتو دور نریز هیچ تغییری نمیکنه
ممنون علیرضا
خوب شما بگو چی بریزم ؟
هرچی شما بگی
تاحالا کاسترول gp و توتال 5000 و بهران تکتاز ریختم
الانم بهران تکتاز توشه
اینی که میگن Jaso-ma باید داشته باشه واجبه ؟
GOOD LUCK

Alireza
15-04-1390, 08:42 بعد از ظهر
همون کاسترول بریز
واسه اپاچی واجب نیست
این هم که فکر کنی موتورکس بریزی موتورت از این رو به اون رو میشه اشتباهه

Babak
16-04-1390, 12:15 قبل از ظهر
آقا بابک، شما قبل از این چه روغنی استفاده می کردین ؟
موتورکس استفاده می کردم ولی فبلا این قدر هوا گرم نبود وقتی می خواستم بریزم تو موتور روغن عینه آب شده بود:waiting:

شفیع
16-04-1390, 12:32 بعد از ظهر
موتورکس استفاده می کردم ولی فبلا این قدر هوا گرم نبود وقتی می خواستم بریزم تو موتور روغن عینه آب شده بود:waiting:

در تولید روغن موتورکس از یک تکنولوژی متفاوت استفاده شده مخصوص موتورسیکلت (به دلیل عملکرد متفاوت انجین متور سیکلت نسبت به ماشین) ولی گویا در فرمول ساخت این روغن از خاصیت اتومات بودن (چهار فصل) استفاده نشده، که باعث می شه بر عکس طبیعت روغن، روغن در هوا گرم سفت بشه و در هوای سرد شل !
اینطور که اقا بابک گفتن به طور کامل این ضعف در این روغن موتور دیده شده.
به نظرم روغن موتورکس بیشتر باید برای موتورسیکات های آب خنک طراحی شده باشه، موتور های هوا خنک درجه حرارت بالاتری نسبت به آب خنک دارن و این موضوع باعث می شه روغن موتورکس نتونه خوب عمل کنه.
من به این نتیجه رسیدم بهترین روغن برای موتورسیکلت روغن های چهار فصل (اتوماتیک) ایرانی هست.

esi_nana
24-05-1390, 04:56 بعد از ظهر
سلام دوستان راجع به روغن موتورهوندا ax_1 دوستان ميتونن كمكي بكنن. مرسي

شفیع
24-05-1390, 09:41 بعد از ظهر
تا حالا از روغن های زیادی استفاده کردم، ارزون گرون با کیفیت بی کیفیت، ولی از هر کدوم به اندازه ی توانش استفاده کردم،
آخرین روغن هایی که استفاده کردم، آترود 12000 بود که عمر واقعا زیادی داشت، بعد از اون روغن سرکان بود، ازون ترین روغنی بود که تا حالا استفاده کردم، زود عوضش کردم، زود هم سیاه شد.
الان برای اولین بار آترود موتورسیکلت استفاده کردم، فعلا داره مراحل آزمایشیشو می گذرونه، در ظاهر خوبه و البته تا حالا ندیده بودم تا این حد به یه روغنی مواد افزود اضاف کنن، رنگش روغن به کل تغییر کرده و بوی آدامس می ده در حدی که از انجین بوی آدامس احساس می شه. حالا باید دید چقدر عمر می کنه.

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

سید حمید
01-07-1390, 02:39 بعد از ظهر
دوستان برای روان کدوم روغن رو باید استفاده کرد ؟قیمت؟؟؟

morteza-63
02-07-1390, 12:56 قبل از ظهر
تو دفترچش گفته sd یا se . من بهران رخش میریزم کلاسش se هست

sajad.N
11-07-1390, 09:21 بعد از ظهر
سلام خدمت دوستان گلم...
من همه ی پست هارو خوندم ولی یه سوال واسم پیش اومد

روغن فول سنتتیک رو میشه واسه آپاچی استفاده کرد؟کسی پیشنهاد میکنه؟؟
ممنون از راهنمایی همه عزیزان

Alireza
11-07-1390, 10:34 بعد از ظهر
بله میشه ولی به درد اپاچی نمیخوره و تاثیر چندانی نداره

sajad.N
12-07-1390, 11:29 قبل از ظهر
ممنونم آقا علیرضا..

Kenji
12-07-1390, 04:19 بعد از ظهر
دوستان برای روان کدوم روغن رو باید استفاده کرد ؟قیمت؟؟؟

به سفارش نیما موتول

nopo
12-07-1390, 04:28 بعد از ظهر
من هم به همون نتيجه عليرضا رسيدم
همين روغن هاي داخلي(بهران تك تاز و بهران رخش)براي موتورهاي چيني ما بهتره

nightwolf_suzuki
12-07-1390, 07:06 بعد از ظهر
باتشکر از تمامی دوستان در مورد اطلاعاتی که راجع به انواع و کارایی های روغن دادن...
روغن های خارجی که به کنار ...
بنده به شخصه نظرم در مورد روغن اینه که امثال بنده چون پول نداریم روغنهای خارجی خوب استفاده کنیم از روغن ایرانی مثل کاسترول جی پی استفاده کنیم... اما چون غلظت روغنش کم هست روی 600 کیلومتر عوضش کنیم... قیمت هم بنده 2700 تومان میباشد...
من خودم روی 500 کیلومتر عوض میکنم... موتورمم همیشه سر حاله...

Babak
12-07-1390, 10:05 بعد از ظهر
ببینید با چشم نمیشه فهمید روغمن خوبه یا بد.
اون 20w50 روش هم همون معنیه چهار فصله.هر روغنی یه مدت زمانه مصرف داره که خوده کار خانه روش درج میکنه.مانند 6000 یا10000 کیلومتر زود تر از این که عوض کنی فقط پول دور ریخنه:24:

شفیع
13-07-1390, 12:45 قبل از ظهر
آقا بابک درست می گن، خیلی هم زود عوض کردن روغن درست نیست، یعنی اصلا به صرفه نیست،
البته به یک نکته هم باید توجه داشت، مقدار کیلومتری که کارخونه می گه مثلا 8000 این معیار با موتور های آب خنک حساب می شه و در موتور های هوا خنک این عدد کم تره، مثلا روغن هایی که روش نوشته 6000 کیلومتر، در موتور های هوا خنک با توجه به طرز استفاده در کیلومتر 1000-1500 تا 2000 بهتره عوض شه، اینکه بگیم هر 500 کیلومتر عوض کنیم اصلا به صرفه نیست و اینکه هنوز اون روغن عمر داره و به پایان عمرش نرسیده.

nightwolf_suzuki
13-07-1390, 12:50 قبل از ظهر
آقا بابک درست می گن، خیلی هم زود عوض کردن روغن درست نیست، یعنی اصلا به صرفه نیست،
البته به یک نکته هم باید توجه داشت، مقدار کیلومتری که کارخونه می گه مثلا 8000 این معیار با موتور های آب خنک حساب می شه و در موتور های هوا خنک این عدد کم تره، مثلا روغن هایی که روش نوشته 6000 کیلومتر، در موتور های هوا خنک با توجه به طرز استفاده در کیلومتر 1000-1500 تا 2000 بهتره عوض شه، اینکه بگیم هر 500 کیلومتر عوض کنیم اصلا به صرفه نیست و اینکه هنوز اون روغن عمر داره و به پایان عمرش نرسیده.
اخه داداش موتور من که روغن کاسترول جی پی میریزم... سر 500 که رد میشه دنده انگار اب هویج گیری میشه... خیلی بد صدا میده
عوض نکنم موتور پدرش در میاد:4chsmu1:

شفیع
13-07-1390, 01:09 قبل از ظهر
اخه داداش موتور من که روغن کاسترول جی پی میریزم... سر 500 که رد میشه دنده انگار اب هویج گیری میشه... خیلی بد صدا میده
عوض نکنم موتور پدرش در میاد:4chsmu1:

یه مشکلی وجود داره، یا روغن مشکل داره یا خود موتور.

nightwolf_suzuki
13-07-1390, 01:17 قبل از ظهر
یه مشکلی وجود داره، یا روغن مشکل داره یا خود موتور.
موتور عالیه... چون ته شمع به رنگ سربی هستش... یعنی بهترین حالت سوزوندن ... ولی روغن رو نمیدونم

شفیع
13-07-1390, 01:19 قبل از ظهر
موتور عالیه... چون ته شمع به رنگ سربی هستش... یعنی بهترین حالت سوزوندن ... ولی روغن رو نمیدونم

من هم از روغن جی پی استفاده می کنم ولی غلظت خودشو از دست نمیده !

nightwolf_suzuki
13-07-1390, 01:23 قبل از ظهر
من هم از روغن جی پی استفاده می کنم ولی غلظت خودشو از دست نمیده !
شفیع جان من وقتی پیچ کارتل رو باز میکنم...زمانی که موتور گرم باشه از اب روان تر میشه و میریزه پایین... خیلی رقیق میشه... نمیدونم چرا!!!!
ولی در مورد موتور اطمینان دارم سالمه... چون تا الان که 7000 تا با موتور رفتم هنوزم با یه نیش گاز سرعت میاد 120 و بعد چند دقیقه میاد رو 140 به راحتی... و بدون هیچ فشاری

شفیع
13-07-1390, 01:39 قبل از ظهر
شفیع جان من وقتی پیچ کارتل رو باز میکنم...زمانی که موتور گرم باشه از اب روان تر میشه و میریزه پایین... خیلی رقیق میشه... نمیدونم چرا!!!!
ولی در مورد موتور اطمینان دارم سالمه... چون تا الان که 7000 تا با موتور رفتم هنوزم با یه نیش گاز سرعت میاد 120 و بعد چند دقیقه میاد رو 140 به راحتی... و بدون هیچ فشاری

آهان، شما در حالت داغ نگاه می کنید، نگاه کردن روغن در حالت داغ هم درسته ولی خوب هر روغنی با هر کیفیتی در حالت داغ معمولا خیلی رقیق تر از حالت استاندارد و اولیه خودشه،
واسه همین من همیشه صبر می کنم روغن کاملا سرد شه و بشینه اون وقت با دیدن گیج روغن هم میزان روغن و هم غلظتشو بررسی می کنم.

nightwolf_suzuki
13-07-1390, 01:45 قبل از ظهر
آهان، شما در حالت داغ نگاه می کنید، نگاه کردن روغن در حالت داغ هم درسته ولی خوب هر روغنی با هر کیفیتی در حالت داغ معمولا خیلی رقیق تر از حالت استاندارد و اولیه خودشه،
واسه همین من همیشه صبر می کنم روغن کاملا سرد شه و بشینه اون وقت با دیدن گیج روغن هم میزان روغن و هم غلظتشو بررسی می کنم.
اخه تو کاتالوگ کاسترول خوندم که غلظت روغن باید در دمای 85 درجه (یعنی همون دمای پایدار انجین) باید چک بشه... و غلظت در این دما باید 1 میلیمتر باشه وقتی بین دو انگشت روغن رو باز میکنی... که فکر کنم اصلا هیچ روغنی توی ایران همچین کیفیتی داشته باشه که توی دمای 85 درجه وقتی دو انگشت اغشته به روغن رو از هم باز میکنی 1 میلیمتر کش بیاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nopo
13-07-1390, 11:39 قبل از ظهر
باتشکر از تمامی دوستان در مورد اطلاعاتی که راجع به انواع و کارایی های روغن دادن...
روغن های خارجی که به کنار ...
بنده به شخصه نظرم در مورد روغن اینه که امثال بنده چون پول نداریم روغنهای خارجی خوب استفاده کنیم از روغن ایرانی مثل کاسترول جی پی استفاده کنیم... اما چون غلظت روغنش کم هست روی 600 کیلومتر عوضش کنیم... قیمت هم بنده 2700 تومان میباشد...
من خودم روی 500 کیلومتر عوض میکنم... موتورمم همیشه سر حاله...

من هفته اي بالاي 500تا با موتورم راه ميرم بعضي وقتها هر سه روز500تا راه ميرم
اينجور كه شما ميگي يعني من هر 3 روز بايد روغن عوض كنم!!!:consoling2:

nightwolf_suzuki
13-07-1390, 03:19 بعد از ظهر
من هفته اي بالاي 500تا با موتورم راه ميرم بعضي وقتها هر سه روز500تا راه ميرم
اينجور كه شما ميگي يعني من هر 3 روز بايد روغن عوض كنم!!!:consoling2:
منم تقریبا همینطوری راه میرم... شما رو نمیدونم
شاید روغن هایی که من میگیرم ایراد داره!!!

mosim2m
13-07-1390, 11:03 بعد از ظهر
خدایی موتوسل خیلی خوبه . من ریختم صدای موتور و نفسش از زمین تا آسمون تغییر کرد . خیلی وحشی تر شده

224
24-07-1390, 07:51 بعد از ظهر
سلام علیکم خدمت همگی

من همه ی پستها رو خوندم . ولی اگه ممکنه جز موتورکس ، روغن خوب برای 220 معرفی کنید ؟

توی بهران کدوم از همه بهتره ؟ به ترتیب اولویت بفرمایید .

کسی نشونی از روغن فروشی خوب تو شهرری یا نزدیک اینجا داره برام بفرسته .

متشکرم
یاعلی مدد

Kami
28-07-1390, 03:33 بعد از ظهر
امروز 2 لیتر موتورکس گرفتم لیتری 20 تومن
میریزم تو موتور ببینم فایده داره یا نه
[Only registered and activated users can see links]

Babak
28-07-1390, 03:46 بعد از ظهر
**** نریز موتوررکس به درده موتورهای آفرودی میخوره تواین موتورها جواب نمیده مثله آب میمونه:sumo:

Kami
28-07-1390, 03:49 بعد از ظهر
حیفه 40 تومن پول دادم :[Only registered and activated users can see links]

Babak
28-07-1390, 04:12 بعد از ظهر
18.500بود لعنتی چقدر گرون شده.اگر ریختی موتور رو زیاد تخته نکن:icon_pf _100_:

---------- Post added at 04:12 PM ---------- Previous post was at 04:09 PM ----------

نه نه این فرق میکنه قبلا همشون ماله کراس بود این ها جدیده انگار پاکن پست های بدرد نخورو.
ای سنستیک هست

Kami
28-07-1390, 04:21 بعد از ظهر
موتورکس 3 مدل داره
یکی 15 تومن لیتری
یکی 18 تومن لیتری
یکی 20 تومن لیتری
برای کراس و افرود یه مدل دیگه داشت
و این 10w40 ها برای موتور های اسپرت هست
روشم نوشته top speed یعنی واسه اسپید زدن :laie_14:

mehran
28-07-1390, 06:32 بعد از ظهر
**** من 4 لیتریشو گرفتم لیتری 17 حالا موندم چجوری هستش فکر کنم نیمه سنستیک باشه.من همینجوریش الان 1 ماه موتورم خوابیده تو تعمیرگاه:s (9): اینو نریزم بدتر بشه.من همش تخته گاز میرم یاطاقان نزنه موتور؟؟؟

Kami
28-07-1390, 06:42 بعد از ظهر
**** من 4 لیتریشو گرفتم لیتری 17 حالا موندم چجوری هستش فکر کنم نیمه سنستیک باشه.من همینجوریش الان 1 ماه موتورم خوابیده تو تعمیرگاه:s (9): اینو نریزم بدتر بشه.من همش تخته گاز میرم یاطاقان نزنه موتور؟؟؟
تخته گاز رفتن با مگلی اشتباه
با هیوسانگ هم اشتباه
اروم برو = همیشه برو

V.rahimi360
04-08-1390, 02:09 قبل از ظهر
آقا برای cg باید همون ماینرال ریخت دیگه درسته ؟ اگه درسته من castrol GTX میریزم این کاسترول ماینراله یا چیزه دیگه هست ؟
ای بابا ! دارید تو دلتون میخندید ! ها !؟ میگید ما اومدیم درباره ی هیوسانگ حرف میزنیم این اومده میپرسه تو cg چی بریزم ! آره دیگه ! ما بی بزاعت ها cg سوار میشیم دیگه !
حالا از شوخی گذشته چی بریزم ؟ cg ماینرال میخاد ؟ GTX ماینراله ؟ با تشکر

Kami
04-08-1390, 11:18 قبل از ظهر
آقا برای cg باید همون ماینرال ریخت دیگه درسته ؟ اگه درسته من castrol GTX میریزم این کاسترول ماینراله یا چیزه دیگه هست ؟
ای بابا ! دارید تو دلتون میخندید ! ها !؟ میگید ما اومدیم درباره ی هیوسانگ حرف میزنیم این اومده میپرسه تو cg چی بریزم ! آره دیگه ! ما بی بزاعت ها cg سوار میشیم دیگه !
حالا از شوخی گذشته چی بریزم ؟ cg ماینرال میخاد ؟ GTX ماینراله ؟ با تشکر
فرقی نداره
هرچی بریزی باهاش سازگاره

eshgh_namordeh
04-08-1390, 11:48 بعد از ظهر
من کاتالوگ موتور رو خوندم همینطور چند تا سایت خارجی گفته که وفتی موتور نو هست فول سینتیک استفاده نکنید
بهتره فعلا تا توی آب بندی هستی تا 3000 اKm از همون بهران سوپر پشتاز استفاده کنید با هر بار تعویض روغن هم فیلتر رو عوض کنید
بعد از این کارکرد دیگه فول سینتیک استفاده کنید .

در رابطه با اسپری زنجیر که دوستان تهیه کردن طریقه استفاده اون مثل روغن معمولی نیست که تا زدیم راه بیفتیم ، ابتدا اسپری را کامل به زنجیر بزنید که در مرحله اول زنجیر را تمیز میکنه سپس باید موتور حداقل 1 ساعت ثابت بمونه چون روغنش خاصیت ژله ایی داره تا خودش را به زنجیر بگیره ، بهترین وقت برای اسپری روغن زنجیر شب هست که تا صبح خوب خودش را به زنجیر گرفته .(نقل قول از محک )

نکته ایی دیگه که خوبه رعایت کنید هر 5000 کیلیومتر مایع شستشوی انژکتور توی باک بریزید اینطوری همیشه موتور تمیز میمونه

بنزین هم سعی کنید معمولی بزنید و اکتان خریداری کنید توی باک بریزید ، چون اکتانها برای 60 لیتر بنزین هستن تقریبا یک سوم اون برای باک پر موتور کافیه قیمت کمی هم داره

نکته خیلی مهم اینه که دنده 1و 2 موتور را هیچ وقت پر نکنید دور موتور زیاد بالا نره چون به شدت به موتور فشار میاد ، یعنی درگ و جو گیر شدن و.... = فشار سنگین به موتور کاهش شدید عمر مفید موتور سیکلت


شمعهای سوزنی اگه خواستین روی موتور بندازید ترجیحا روی انژکتوریها نصب بشه تاثیر زیادی داره مارک خوبش هم ایریدیوم هست .

قابل توجه هیوسانگ سوارها ، این موتور قابلیت تقویت داره که خیلی روی سرعتش تاثیر داره البته محک گفت چطوری و چه کار میکنند رو نمیدونم اگه دوست داشتین ازش بپرسید . گفتم نینجا چی گفت نه تقویت نمیشه گفتم شت :)

mehran
05-08-1390, 12:31 قبل از ظهر
آقا من واشر سرسیلندر سوزوندم آب روغن قاطی کردم بعد از تعمیر تو موتور روغن ماسیده بود تا الان 3 بار ولی بازم روغنم سفیده با چی شستشوش بدم که درست بشه؟روغن عوض کردم

eshgh_namordeh
05-08-1390, 01:03 قبل از ظهر
مهران بفروشش راحت کن خودت رو

یکمی قربون صدقه بابا بری همه چیز حله
کاش از تعمیرگاهها میرسیدی ، شیطونه میگه گازوئیل خالی کنی تو محفظه روغن شستشو بدی

شهروز
05-08-1390, 01:36 قبل از ظهر
من که این سری بهران رانا ریختم بس که این کاظم تعریف کرد...
اول که راه میوفتی و موتور سرده یخورده بد گاز میخوره اما گرم میشه موتور ردیف میشه

mehran
05-08-1390, 01:54 قبل از ظهر
تو گوشیم عکس گرفتم بلوتوث ندارم آاپ کنم قشنگ عین ماست میمونه فیلترشم که دراوردم دیدم به‌به پره برادهایه ریزه کلی‌هم براده با پیچگوشتی آهنربایی در آوردم:3::297:

eshgh_namordeh
05-08-1390, 09:28 قبل از ظهر
مهران جان روغن رقیق ارزون بگیر یک 20 لیتر فیلتر روغن هم باز کن دریچه تخلیه هم همینطور ، از بالا بریز که شستشو بده چند بار این کار را انجام بده

پیچ تخلیه هم ببند روغن که جمع شد بزن تو دنده موتور را هل بده تک استارت بزن یا لحظه ای روشن کن دوباره تخلیه کن
چند بار این کار را انجام بده اگه کثیفی باشه میاد بیرون دیگه

K.I.A
06-08-1390, 10:48 بعد از ظهر
میتونی روغنم نخواستی بریزی یه محلول موتور شور المانی بگیر بریز برای 5 دقیقه موتورو روشن کن دور موتورم بین 1500 تا2000 باشه انجینتو نو می کنه...البته همرو رو قوطیش نوشته.بعد تخلیه کن روغن بریز..

شهروز
06-08-1390, 11:50 بعد از ظهر
چند هست این محلول؟

K.I.A
07-08-1390, 12:47 قبل از ظهر
از 5000تومن داره تا 50 هزار تومان که تو ماشینای ار سی و کارتینگم استفاده میشه.المانی و امریکاییش بهترین نوعش هستن.ماشینای فرمول1 و ناسکار امریکارو وموتور جی پی رو با این محلولا شستوشو میدن.

eshgh_namordeh
07-08-1390, 12:52 قبل از ظهر
کیا همین کارها را میکنی موتورت اینقدر میره

با توجه به اینکه تجربه کاریت هم هست توی یک تاپیک جداگانه آموزشی واسه این مواد شیمیائی بزار از تجربه هات استفاده کنیم

224
07-08-1390, 03:38 قبل از ظهر
کیا همین کارها را میکنی موتورت اینقدر میره

با توجه به اینکه تجربه کاریت هم هست توی یک تاپیک جداگانه آموزشی واسه این مواد شیمیائی بزار از تجربه هات استفاده کنیم

با سلام

من هم همین نظر جناب " عشق نمرده " رو دارم . حتما یه تاپیک محبت کنن آقا " کیا " بزنن تا از تجربیاتشون استفاده کنیم . سواهای ما هم توی اون تاپیک .

با تشکر
یا علی مدد

Babak
07-08-1390, 05:44 قبل از ظهر
تو گوشیم عکس گرفتم بلوتوث ندارم آاپ کنم قشنگ عین ماست میمونه
اگر مثله ماست می مونه که آب روغن قاطی کردی.چون اب با روغن موتور قاطی بشه این رنگی میشه.علتشم خرابیه واشر سر سیلندره

K.I.A
07-08-1390, 12:41 بعد از ظهر
مهران جان ببین رادیاتورت اب کم کرده...... ‌ اگه دیدی اب کم نمی کنه ینی ایرادی نداره. من همون روز اول رادیتو به طور کامل تخلیه کردم بعد ضد یخی با خاصیت انتی فیریز /انتی بویل /انتی روست/یعنی خاصیت ضد یخ /ضد جوش / ضد زنگ /ضد خورندگی /ضد کف و 4 فصل با نقطه انجماد 38 درجه با غلظت بالا ریختم باید به نسبت 20 تا 50 در صد با اب مخلوط بشه اما من فقط مایه رو ریختم تا به امروز یه قطرههم کم نکرده کارکرد انجین خوبه تو سرما و گرماهم واقعا ایدهال بوده//ارزونترینش کاسپین قیمت 6 تومن تحت لیسانس اینتر نشنال انگلیسه و خوبه/گرونترینشم شل هلیکس و موتور رکس......

reza KTM
07-08-1390, 02:37 بعد از ظهر
روغن 10 - 40 شل تره یا 20 -50 یا 25 - 40 یا هر شماره دیگه؟
موتور بخوایم تو سرما با یه استارت روشن شه باید روغن شل تر ریخت دیگه؟

شفیع
07-08-1390, 02:48 بعد از ظهر
روغن 10 - 40 شل تره یا 20 -50 یا 25 - 40 یا هر شماره دیگه؟
موتور بخوایم تو سرما با یه استارت روشن شه باید روغن شل تر ریخت دیگه؟

هر چی عدد کم تر باشه روغن شل تره، توی زمستون بهتره از روغن شل تر استفاده شه، ولی به این صورت که از روغن های خیلی شل استفاده شه، مثلا روغن 10 اصلا برای انجین توصیه نمی شه.
روغن های چهار فصل یا اتوماتیک روغن های خوبی هستن هم برای زمستون و تابستون.

reza KTM
07-08-1390, 03:08 بعد از ظهر
یعنی من میخوام الان روغن بگیرم کاسترول مگنت 10 - 40 بگیرم برای روانم یا لیکومولی 25 - 50 (25 -40)؟

K.I.A
07-08-1390, 03:11 بعد از ظهر
10-40 مگناتک کاسترول گزینهی عالیه

mehran
08-08-1390, 12:30 بعد از ظهر
بابک جان من که گفتم واشر سوزوندم عوض کردم الان بعد از تعویض که هنوز روغن قبلی توش چند بار که عوض کردم تاثیری نداشته:hanghead:

K.I.A
08-08-1390, 12:37 بعد از ظهر
اگه تو روغن موتورت حالت کف و روغنت به رنگ قهوهای و اب رادیت کم میکنی شک نکن واشر ایراد داره اگه پوسته موتور ترک نداشته باشه/

mehran
09-08-1390, 06:19 بعد از ظهر
4260
این عکس روغن
4261
اینم فیلتر با آشغالای موتور بعد از یک سالو دو ماه

K.I.A
09-08-1390, 09:53 بعد از ظهر
این عکس بعد از تعویض واشر سر سیلندره؟

شفیع
09-08-1390, 11:12 بعد از ظهر
4260
این عکس روغن
4261
اینم فیلتر با آشغالای موتور بعد از یک سالو دو ماه

آب روغن قاطی کرده، زود پیگیری کن، خطرناکه !

nOviA
09-08-1390, 11:17 بعد از ظهر
وضعش خیلی خرابه مهران. واشر ترکوندی فکر کنم.

شهروز
10-08-1390, 01:16 قبل از ظهر
4260
این عکس روغن
4261
اینم فیلتر با آشغالای موتور بعد از یک سالو دو ماه


مهران بیا موتورو ببر پیشه این قادر احمدی کارش ردیفه ... اگه واشر سر سیلندر باشه میده برات برش بدن حرفه ای درستش میکنه...

mehran
10-08-1390, 03:08 بعد از ظهر
این روغنی که بعد از تعویض واشر کشیدم بیرون ازش یک بار عوض کردم روشن کردم تو پارکینگ روشن گذاشتم دوباره عوض کردم متورکس ریختم فعلا

K.I.A
10-08-1390, 03:10 بعد از ظهر
الان یعنی دیگه مشکلی نداره؟

mehran
10-08-1390, 03:38 بعد از ظهر
کیا نمیدونم گفتم فعلا 500 تا باهاش برم بعد عوض کنم ببینم چه جوریاست

K.I.A
10-08-1390, 04:09 بعد از ظهر
از گییج شیشه ای نور بنداز ببین وضعیتش چه طوره/موتور رکسو حروم نمیکردی/با محلول بعدا انجینو بشور/

mehran
10-08-1390, 04:18 بعد از ظهر
کیا دیروقت بود عصابمم داغون کرده بود دیگخ موتورکس ریحتم

Babak
10-08-1390, 07:47 بعد از ظهر
موتورو را هنوز درست نشده مهران با این عکس.ببر پیشش.یعنی بعده تعمیر موتور روغن رو عوض نکرد؟
:wall3:

Kami
14-08-1390, 10:49 بعد از ظهر
اقا موتورکس نریزید
از موقعی که ریختم شدید دنده ها بد جا میره . اصلا خلاص نمیشه

reza KTM
14-08-1390, 11:07 بعد از ظهر
من امروز اومدم روغن موتور رو عوض کنم روغن کاستورل مگنت 10 - 40 خریدم
نمیدونم چرا وقتی خواست روغن رو عوض کنه موتو روغن کم کرده بود؟
موتور من روغن سوزی به هیچ وجه نداره و هیچ دودی هم نمیکنه
دفعه قبل توش لیکومولی ریخته بودم ولی یه خورده یادم رفت سر 1500 تا عوض کردم ولی یه استکان روغن بیشتر نداشت:297:

شهروز
14-08-1390, 11:47 بعد از ظهر
منم این مشکلو داشتم ...
برای من روغنش آترود بود که این سری با بهران رانا عوض کردم تو 700 تا بازم کم کرده بود اما از آتروده بیشتر بود...

K.I.A
15-08-1390, 12:23 قبل از ظهر
روغن موتور در داخل انجینه موتورسیکلت بهش بیشتر فشار میاد تا وسائل دیگه.../ 1-چون در فشار بالا ودور موتور بالا کار میکنه 2- درجه حرارت خیلی زیادی تحمل میکنه 3-جریان روغن محدود در فضای کوچیک 4-کمپرس بالا 5- مشترک بودن روغن گیربکس و موتور 6- کار کردن کلاچ در روغن 7- هوا خنک بودن 8- شرایط محیط و اب و هوا 9- استفاده از روغن نامناسب با کارکرد موتور 10-دیر عوض کردن روغن موتورو ... اینها شرایط و ضوابط روغنه اما غیر از موارد بالا شما وقتی فشار بیش از حد به وسیله بیاری(رد لاین) یا معکوس شدید دود ابی رنگی که از فشار بیش از حد از رینگ کمپرسی و رینگ روغن و ثابت میگزره و از اگزوز نمایان میشه کمی هم بخاطره کیفیت روغن ها و ویسکوزیتشونه ومقداری دیگه با دیر عوض کردن روغن به صورت لایه های جرم به جداره میچسبن و نوعی روغن فشرده سوخته به وجود میارن وموقعه تخلیه با کم بود روغن مواجه میشید و در انجین های هوا خنک کاملا شما کم کردن روغن و میبینید چون روغن تنها دلیل داغ نکردن انجینه هوا خنکه و.......

reza KTM
15-08-1390, 01:37 بعد از ظهر
اگر دود آبی بیاد تمومه موتور روغن سوزی داره ولی شنیدم میگن به خاطر بخار شدن روغنه درسته؟

K.I.A
15-08-1390, 10:33 بعد از ظهر
بله دود ابی فقط بخاطر روغن حرارت دیدست و تو گاز های معمولی و دور پایین هم دود ابی اگه بزنه که این نشان دهنده روغن سوزی است وایراد در انجین. اما توی دور خیلی بالا و معکوس شدید که همراه با گاز باشه دودکم ابی رنگی از اگزوز بیرون میاد که این دود هم از مقدار روغن به مرور کم میکنه که زیاد تو اون شرایط راننده توجه به این دود ملایم نداره...

GP3
21-08-1390, 07:41 بعد از ظهر
من خوندم همش رو ولی آخرش کدوم مارک یا کدوم روغن رو بریزیم بهتره؟؟؟؟؟:7tir:

eshgh_namordeh
21-08-1390, 09:30 بعد از ظهر
مهم تعویض سریع روغن موتور به همراه فیلتر روغن هست هر 1000 تا عوض کن ایرانی بریز 3000 تا عوض کن خارجی بریز
بهران سوپر پیشتاز 50-20 کاسترول 50-20
از جای مطمئن خریداری کن اصل باشه

K.I.A
21-08-1390, 11:54 بعد از ظهر
البته در فصل سرما و با توجه به کاربرد 40--10 میریزن من که هر 500 کیلومتر روغن عوض میکنم/تقریبا هر 2 یا 3 باک بنزین/

lovemet
25-08-1390, 01:00 قبل از ظهر
برای موتورهای بدون کلاج(طرح ویو) چه روغنی مناسبه؟موتورکس خوبه؟

K.I.A
25-08-1390, 01:10 قبل از ظهر
اگه برای موتورتون ارزش قائل هستید و قیمتش براتون مهم نیست غیر از موتورکس سوئیس میتونید ادینول المان یا ترن کره هم بریزید /اما ممکنه انجینش تعجب کنه !!شما استفاده ریس یا فشار بیش از حد رو موتور ندارید میتونید از روغن های ایرانی یا همون کاسترول یا توتال عرب استفاده کنید و سریع تر تعویض کنید اگه براتون اهمیت داره.

raminmetal
02-09-1390, 12:02 بعد از ظهر
سلام.دوستان خسته نباشید.من موتورم flame 125 هست.به نظر شما چه روغن موتوری بریزم توش.؟؟؟؟
یه سوال دیگه.موتورکس رو از کجا میشه گیر آورد؟؟؟؟؟؟؟

Kami
02-09-1390, 12:45 بعد از ظهر
سلام.دوستان خسته نباشید.من موتورم flame 125 هست.به نظر شما چه روغن موتوری بریزم توش.؟؟؟؟
یه سوال دیگه.موتورکس رو از کجا میشه گیر آورد؟؟؟؟؟؟؟
موتورکس رو باید از کویر موتور بخرین
روغن 10w40 یا 20w50 و هر مارکی که دوس داری

alinozad
07-09-1390, 12:02 قبل از ظهر
چندروز قبل اومدم روغن عوض کنم،10 دقیقه طول کشید تا روعن خالی شه!خیلی سفت و محکم شده بود روغن.20-50 بود هرند روغن هنوز کیفیت خوبی داشت ولی کم شده بود،روغن سوزی هم نداره موتور!روغن ریزی هم نداره!احتمال میدم توی گرمای زیاد(چند وقت قبل این سرما ها)بخار شده باشه.این غلیظ شدن روغن برای چیه؟طرف منو به اشتباه انداخت الان تو شکم،توی هوای سرد باید 10-40 بریزیم دیگه؟طرف میگفت نه 20-50 بریز!!!!؟؟؟؟!!!!

reza KTM
07-09-1390, 12:10 قبل از ظهر
چندروز قبل اومدم روغن عوض کنم،10 دقیقه طول کشید تا روعن خالی شه!خیلی سفت و محکم شده بود روغن.20-50 بود هرند روغن هنوز کیفیت خوبی داشت ولی کم شده بود،روغن سوزی هم نداره موتور!روغن ریزی هم نداره!احتمال میدم توی گرمای زیاد(چند وقت قبل این سرما ها)بخار شده باشه.این غلیظ شدن روغن برای چیه؟طرف منو به اشتباه انداخت الان تو شکم،توی هوای سرد باید 10-40 بریزیم دیگه؟طرف میگفت نه 20-50 بریز!!!!؟؟؟؟!!!!
کم شدن روغن برای بخار شدن روغن هست و مشکل دیگه ای نداره موتورت مطمئن باش
من الان تو موتور خودم کاسترول مگنت 10 40 ریختم و فکر میکنم که خیلی خوبه
برای روان تو سرما حداکثر 1000 تا رو غنت رو عوض کن که به خاطر بخار شدن و کم شدن روغن یه وقت موتورت به مشکل نخوره

hyo savar
16-09-1390, 01:03 بعد از ظهر
ازیک مکانیک موتور ( تعمییرکننده هیو ) پرسیدم واسه تعویض روغن موتور چند لیتر بریزم گفت اگر موتور باز نشه چه فیلتر عوض کنی و چه عوض نکنی 1.5 لیتر بریزم منم گفتم توتال میریزم و گفت کلا روغن ها اب دارند واسه همین 1.5 لیتر بریزم.( حرف ایشون را تایید میکنید ) چون میگه بخار میکنه و کم میشه؟؟؟


---------- Post added at 01:03 PM ---------- Previous post was at 01:01 PM ----------

و سوال دیگه این که ایا 0.1 دهم یعنی 1.4 با 1.5 برای موتور هیوسانگ مشکل ساز میشه دراینده یا نه؟؟؟ دوستان لطفا نظر بدید ؟؟؟

K.I.A
16-09-1390, 08:30 بعد از ظهر
فکر کنم این تعمییرکار تا حالا موتور ندیده یا نمیدونه روغن چیه/بدون فیلتر 5/1 با فیلتر 7/1 حجم روغن داخل کارتل هیو باید باشه فیلتر روغن نهایت 200 سی سی داخلش روغن هست /ایشون نکنه محقق هستن چون تا حالا کسی موفق نشده که روغن و اب رو با هم غاطی کنه برای ازمایش مقداری اب و روغنو مخلوط کنید بعد نتیجه این میشه که اب سنگین تره پس ته ظرف و روغن چون سبک تره و قابلیت مخلوط شدن نداره در روی اب قرار میگیره.. ومطمئن باشید 100 سی سی هم مهم هست تو کم بودن روغن هیو چون هوا خنک هست وانجین در فضای بسته و زیر فشار و معمولا تو ترافیک هست خاثییتش اینه که روغن کم کنه و باید هر 1000 تا روغنش عوض بشه تو زمستون هم 10 40 میریزن یا 5 40 غیر از این روغن مثل عسل میشه بعد یه مدت... یه نکته هنگام عوض کردن روغن هیو و موتورایی که فیلتر روغن هم عوض میشه اینکه بعد از تخلیه ی کامل و تعویض فیلتر روغن و با ریختن روغن تا خط استاندارد گییج به این معنی نیست که روغن فول شده چون شما هنوز استارت و روشن نکردید تا روغن تو فیلتر روغن جریان پیدا کنه و بعد از روشن و کارکردن و خاموش کردن دوباره گییج بزنید مطمئن باشید باز موتور به مقدار دیگه ای نیاز داره تا فول شه و اونجاست که شما روغن اضافه میکنید...

BKING
16-09-1390, 08:30 بعد از ظهر
ازیک مکانیک موتور ( تعمییرکننده هیو ) پرسیدم واسه تعویض روغن موتور چند لیتر بریزم گفت اگر موتور باز نشه چه فیلتر عوض کنی و چه عوض نکنی 1.5 لیتر بریزم منم گفتم توتال میریزم و گفت کلا روغن ها اب دارند واسه همین 1.5 لیتر بریزم.( حرف ایشون را تایید میکنید ) چون میگه بخار میکنه و کم میشه؟؟؟


---------- Post added at 01:03 PM ---------- Previous post was at 01:01 PM ----------

و سوال دیگه این که ایا 0.1 دهم یعنی 1.4 با 1.5 برای موتور هیوسانگ مشکل ساز میشه دراینده یا نه؟؟؟ دوستان لطفا نظر بدید ؟؟؟

در مورد آب داشتن روغن اراجیفی بیش نیست چون آب و روغن مخلوط نمی شوند

اما در مورد یک دهم لیتر هیچ مشکلی بوجود نمیاد

K.I.A
16-09-1390, 08:38 بعد از ظهر
کم شدن روغن فقط بخاطر ویسکوزیته ی روغن و فشار و حرارت زیاده ...

bahador
04-10-1390, 03:26 بعد از ظهر
اینجا بحث بعضی جاها خیلی پراکنده و بعضی وقتا زیاد حرفه ای میشه ما زیاد نمیفهمیم :26:
دوستان من تو آپاچی چی بریزم خوبه ؟
دوستان آپاچی سوار راهنمایی کنید ممنون میشیم

Aka
04-10-1390, 09:46 بعد از ظهر
بچه ها ، من هروقت تو هیوسانگ روغن ایرانی میریزم ، دنده ها عالی عوض میشه و موتور یه جورائی روون تره ، ولی چون اکثرا توتال میریزم ، دنده ها مخصوصا خلاص کردن سخت میشه ، شما تست نکردین ؟

Kami
04-10-1390, 09:56 بعد از ظهر
بچه ها ، من هروقت تو هیوسانگ روغن ایرانی میریزم ، دنده ها عالی عوض میشه و موتور یه جورائی روون تره ، ولی چون اکثرا توتال میریزم ، دنده ها مخصوصا خلاص کردن سخت میشه ، شما تست نکردین ؟
درست میگی
روغن ایرانی بهتر کار میکنه و به نظرم باعث خراب شدن موتور میشه
مثل این میمونه که موتورو تقویت کنی بهتر راه بره اما بعد از مدتی به خرج میوفته

Aka
05-10-1390, 01:18 قبل از ظهر
آخه میدونی ، همه اینکاره ها میگن همین توتال و شل و ... هم اینجا تصویه میشه و پر میشه ،
یکی میگفت بهترین روغن الوند و تکتازه !

K.I.A
05-10-1390, 08:08 قبل از ظهر
نه به هیچ وجه توتالو شل اینجا تصفیه نمیشه توتال عرب کاملا به طور مستقیم از فرانسه برای عرب سفارشی شده و به ایرانم همون صادر میشه که امتیازی عرب به خودش مختص کرده در مورد اونیم که میگید روغن خام و تصفیه شده به صورت قوطی 1 لیتری وارد نمیشه ! بلکه با کشتی و تریلر در بشکه های بزرگ و حوضچه های سیار و تو منبع های 10000 لیتری وارد کارخونه ها تو ایران برای بسته بندی میشن که زیر نظر کارشناسای همون کشور بسته بندی به صورت لیتری و پلم میشن وهیچ دستی تو کار نیست مگر خوده همین روغنای ...شعر ایرانی که فقط روغن هستش و ظاهرش با موتور رکس و ترن و ...هیچ فرقی نداره بلکه تو کار بعد مدتی مادر انجینو به عذاش میشونه و یعنی روغن 2000 تومنی با 20000هزاری توتال عرب فرق نداره یعنی مهندسا و پالایشگاهای ما به این قدرت رسیدن که با روغن پایه کشورای دیگه هم رقابت کنن!!! اونا روغنایی دارن که تو انجینه بوگاتی و سستوالمنتو کار میکنه نه تو سی جی 125!!!خلاصشو بگم روغن ایرانی نگیرید اگه به خاطر چند هزار تومن میخواید باور کنید ارزش نداره چون من بیشتر این ایرانیاشو دیدم که اصلا قابلیتای یه روغنو نداره حتی بدرد چرب کردن الت تناسلیه اقایان هم نمیخوره!!!(دراین حد)

شفیع
05-10-1390, 11:02 قبل از ظهر
البته بهتره، تعصبات رو کنار بذاریم،
خود خریدار باید حواسشو جمع کنه تا روغن مناسبشو انتخاب کنه، من چندین ساله دارم از انواع روغن استفاده می کنم از بی نام نشان ترین روغن ایرانی گرفته تا برند های مشهور جهانی، شاید باورتون نشه حتی برای آزمایش از روغن 1200 تومنی استفاده کردم، کسی می تونه روغن قوطی یک لیتری 1200 تومنی پیدا کنه ؟
همون طور که در کل هنگام خرید به نام کارخونه دقت می کنید، در انتخاب روغن (چه ایرانی چه خارجی) به نام و سابقه کارخونه هم باید دقت شه،
تمام کارخانه های تولید کننده محصولات پتروشیمی چه ایرانی چه خارجی، یک بخشی از مواد اولیه شون رو از طریق روغن های سوخته بدست میارن، البته این بخش در تمام محصولاتشون دخیل نیست، دقیقا عین تولید باطری می مونه، که چند وقت پیش هم توی سایت های عملی و خبری منتشر شد، تمام باطری های خودرو با استفاده از بازیافت باطری های کهنه به دست میاد، هم باطری های ایرانی و هم باطری های خارجی، با این تفاوت که در ایران شرکت های ایرانی در ازای تولید هر باطری نو یک باطری فرسوده دریافت می کنند تا از سربش استفاده کنند ولی باطری های خارجی چون در ایران نمایندگی رسمی ندارند و اگر هم داشتند براشون به صرفه نبود که که بخوان باطری های فرسوده رو ارسال کنند به کشور تولید کننده باطری، به همین دلیل ما فکر می کنیم باطری های ایرانی بازیافتی هستند و خارجی ها بازیافتی نیستند، این در صورتیه که خود شرکت های خارجی (باطری های کره-ترکیه و آلمانی) در کشور خودشون محصولاتشون رو از بازیافت باطری های فرسوده به دست میارن ! (ببخشید پر حذفی کردم و از بحث خارج شدم)

و حالا همچین روندی دقیقا در صنعت تولید روغن موتور وجود داره، با این تفاوت که در تولید روغن موتور، روغن پایه همون روغنه فقط نوع، میزان و کیفیت مواد افزودنی به روغن پایه فرق داره!

مثلا روغن آترود، کسی از این روغن استفاده کرده ؟ موتور و ماشینش فرقی نداره، آدم دلش می خواد این روغنو بریزه تو لیوان سر بکشه ! از بس خوش رنگ و خوش عطره ! به نظر شما روغن پایه و خالص باید همچین رنگ و بویی داشته باشه ؟ روغن همون روغنه مواد افزونی مقاومت روغن رو برده بالا و خوشگلش کرده! و همین طور تمام روغن ها

تمام روغن ها بر اساس استاندارد های جهانی تولید و رتبه بندی می شن
اینطور که من استفاده کردمو دیدم، از بین ایرانی ها اسپیدی روغن خوبیه، خارجی ها آترود خوبه ولی به خاطر اسانس زیادی که داره دقیقا نمی شه تشخیص داد کی وقت تعویضشه، روغن کاسترول موتورسیکلت هم خوبه.

bahador
05-10-1390, 12:21 بعد از ظهر
آقا نگفین تو آپاچی چی بریزیم مشتی تره :d

Kami
05-10-1390, 01:31 بعد از ظهر
آقا نگفین تو آپاچی چی بریزیم مشتی تره :d
کاسترول یه زمانی من میگرفتم 4 لیتری 30 تومن
موتورکس هم میتونی بریزی لیتری 17 داره تا 21

شفیع
05-10-1390, 06:22 بعد از ظهر
آقا نگفین تو آپاچی چی بریزیم مشتی تره :d

دوست من،
این سئوال عین این می مونه که بری تو رستوران به گارسون بگی: من چی بخورم ؟

دوست عزیز بستگی به این داره اوضاء مالیتون چطوری باشه، اگر مشکلی نداری، با پیشنهاد آقا ****** موافقم، موتورکس بریز حالشو ببر
از اون پایین تر به نظرم کاسترول بریز، البته کاسترول gtx نه ! کاسترول gp

Aka
06-10-1390, 12:49 قبل از ظهر
آترود آشغال ترین روغنیه که به عمرم دیدم ، بعد 10000 خالی که میکنی همچنان سبزه و رنگش هیچ تغییری نکرده ، یکی از بچه ها فکر میکرد خیلی خوبه ، تو 405 کاربرات ریخت ، بعد یه سال موتور رفت واسه تعمیر !
ولی من از منابع موثق شندیم کیفیت روغن های ایرانی خیلی بالاست حتی یکی از برند ها که اسمش یادم نیست سطح کیفی sm داره

bahador
06-10-1390, 09:05 قبل از ظهر
قیمتش مهم نیست
پس میریم تو کار متورکس

شفیع
06-10-1390, 10:52 قبل از ظهر
آترود آشغال ترین روغنیه که به عمرم دیدم ، بعد 10000 خالی که میکنی همچنان سبزه و رنگش هیچ تغییری نکرده ، یکی از بچه ها فکر میکرد خیلی خوبه ، تو 405 کاربرات ریخت ، بعد یه سال موتور رفت واسه تعمیر !
ولی من از منابع موثق شندیم کیفیت روغن های ایرانی خیلی بالاست حتی یکی از برند ها که اسمش یادم نیست سطح کیفی sm داره

تجربه شما در مورد آترود درسته واسه همین منم خیلی به این روغن مشکوکم، این مقدار اسانس در حدی هست که، چند ماه پیش که آترود ریخته بودم تو موتور یه مقداری ریخت بیرون روی انجین، تا دو هفته هر جا می رفتم اطرافیان می گفتن این عطر چیه !؟ البته اون دوستتون که گفتین موتور پیاده کرد، دلیل داره، آترود یکی از اون شرکت هایی هست که اعلام کردن تقلبیش وارد بازار شده، یکی از نقاط ضعفش هم همین رنگ و بوشه، چون خیلی اسانس داره زیز زمین های متقلب خیلی راحت میان به بدترین روغن تصفیه شده اسانس و رنگ اضاف می کنن، جای آترود اصل قالب می کنن به مردم. در حال حاضر گویا روغن اصل آترود از کشور های عربی وارد و در شیراز تولید و بسته بندی می شه.

در مورد مورد ایرانی های دیگه منم شنیدم بعضیاشون واقعا خوب جواب داده، ولی هنوز قسمت نشده آزمایش کنم.

falat200
09-10-1390, 10:36 بعد از ظهر
سلام " دوستان واسه موتورهای تریل مثل فلات 200 چه روغن موتوری پیشنهاد میکنین ؟
من قبلا روغن اتوماتیک 20-50 ریختم خوبه یا تغییر بدم ؟

شفیع
09-10-1390, 10:52 بعد از ظهر
سلام " دوستان واسه موتورهای تریل مثل فلات 200 چه روغن موتوری پیشنهاد میکنین ؟
من قبلا روغن اتوماتیک 20-50 ریختم خوبه یا تغییر بدم ؟

همین روغن خوبه، عالیه!

nopo
09-10-1390, 11:01 بعد از ظهر
برای موتورهای چینی ما همون بهران تک تاز خوبه!!
بهرات تکتاز یک لیتری توی مشهد 3500قیمتشه:laie_14:
هر 1200 کیلومتر هم عوضش می کنم واقعا ازش راضی هستم

Aka
10-10-1390, 03:19 قبل از ظهر
جناب شفیع داستان ماله 7-8 سال پیشه ....
تو همین قرار اخیر ، با توجه به سرمای زیر صفر ، صبح یکی از هیوسانگا که مثکه موتورکس هم توش بود روشن نمیشد ، حالا صاحبش اگه صلاح دونست بیاد تائید کنه .
من همیشه هم ماشین و هم موتور توتال قوطی فلزی میریزم ، ولی بازم می گم تو هیوسانگ وقتی روغن ایرانی میریزی دنده ها خیلی بهتر جا میره !!

bahador
10-10-1390, 11:37 قبل از ظهر
آقا بین آترود و کاسترول کدوم راه دست تره برا آپاچی؟
موتور سازه میگفت آترود بهتره!

Mohammad aghili
10-10-1390, 11:40 قبل از ظهر
ببخشید می پرم وسط بحثتون

روغن پروفی کار واسه روان چطوریاست؟

کسی تا بحال از این روغن زده واسه رخشش؟

Kami
10-10-1390, 11:41 قبل از ظهر
تو همین قرار اخیر ، با توجه به سرمای زیر صفر ، صبح یکی از هیوسانگا که مثکه موتورکس هم توش بود روشن نمیشد ، حالا صاحبش اگه صلاح دونست بیاد تائید کنه .
تایید میشه
موتور من توش موتورکس بود و اصلا روشن نمیشد تا اینکه فرزاد تو سرپایینی روشنش کرد
موتورکس الکی گرونه دیگه نمیخرم

شفیع
10-10-1390, 12:04 بعد از ظهر
آقا بین آترود و کاسترول کدوم راه دست تره برا آپاچی؟
موتور سازه میگفت آترود بهتره!

من از هر دو استفاده کردم،
به نظرم کاسترول بریز
آترود همش اسانسه، واسه همین تعمیر کار بهت گفت آترود بریز، حتی روغن وقتی می سوزه باز هم عطر میده.
ولی کاسترول واقعا عین روغن می مونه،
gp بریز

bahador
10-10-1390, 12:14 بعد از ظهر
شفیع جان داداش دمت گرم
همیشه ما رو کمک کردی
ایشالله جبران کنیم ;)

MGEngineer
11-10-1390, 12:19 قبل از ظهر
دوستان کسی اطلاع داره روغن بهران پیشتاز با بهران سوپر پیشتاز چه فرقی داره؟؟

Aka
11-10-1390, 01:11 قبل از ظهر
بهران پیشتاز :
[Only registered and activated users can see links]

بهران سوپر پیشتاز :
[Only registered and activated users can see links]

falat200
11-10-1390, 01:37 قبل از ظهر
من امروز واسه اولین بار روغن اتوماتیک توتال ریختم از نوع 20-50 " طرف که خیلی تعریف کرد حالا خدا داند " نظرتون در مورد این روغن چیه ؟ واسه تریل فلات 200

K.I.A
11-10-1390, 01:41 قبل از ظهر
50 20 برای این فصل به هیچ وجه مناسب نیست تو هیچ وسیله ای /وروغن اتوماتیک توتال برای این موتور اصلا مناسب نیست به خاطر شرایط کار کرد انجین و...

MGEngineer
11-10-1390, 12:12 بعد از ظهر
بهران پیشتاز :
[Only registered and activated users can see links]

بهران سوپر پیشتاز :
[Only registered and activated users can see links]

طبق این لینک ها روغن بهران پیشتاز یه مزیت بیشتر داره:

پايداري برشي عالي و در نتيجه ثبات گرانروي محصول در كاركرد هاي طولاني

یعنی بهران پیشتاز بهتره؟؟

دوستان اگر از قیمت 4لیتری این روغن ها اطلاعی دارن بگن ممنون میشم:
1)بهران پیشتاز(من 13500 گرفتم)
2)بهران سوپر پیشتاز
3)بهران رانا

Mohammad aghili
12-10-1390, 11:46 قبل از ظهر
سلام شرمنده سوالم فوق العاده تکراریست

باور کنید تاپیک رو از اول خوندمااا

اما بالاخر واسه اطمینان می پرسم

واسه روانم کاسترول مگناتک یا کلا کاسترول بریزم خوبه؟
کلا چه روغنی (خیلی گرون نباشه) رو واسه روان پیشنهاد میکنید؟

بعد یه چی دیگه
این کاستروله ، ماینراله؟

Kami
12-10-1390, 12:12 بعد از ظهر
سلام شرمنده سوالم فوق العاده تکراریست

باور کنید تاپیک رو از اول خوندمااا

اما بالاخر واسه اطمینان می پرسم

واسه روانم کاسترول مگناتک یا کلا کاسترول بریزم خوبه؟
کلا چه روغنی (خیلی گرون نباشه) رو واسه روان پیشنهاد میکنید؟

بعد یه چی دیگه
این کاستروله ، ماینراله؟
کاسترول مگناتک خوبه
مال ایرانه اما تحت لیسانس انگلستان

نیما نادری
12-10-1390, 02:45 بعد از ظهر
روغن های بدون jaso-ma هیچ فرقی ندارن من 3 سال مصرف میکردم ولی الان پاکم

مگناتک ... مگنا دوقلو ... مگنا قرمز ... کنت پایه کوتاه ... پایه بلند ... همشون یک پخن

Sination
12-10-1390, 02:59 بعد از ظهر
روغن های jaso- ma دار که خیلی گرون هم نیست رو نام ببرید

نیما نادری
12-10-1390, 03:03 بعد از ظهر
موتول

Mohammad aghili
12-10-1390, 05:51 بعد از ظهر
عذر میخوام
چند؟

نیما نادری
12-10-1390, 06:06 بعد از ظهر
5 چوق شده فکر کنم

MGEngineer
12-10-1390, 10:14 بعد از ظهر
موتول

آقا نیما روغن موتول که میگین همین عکسه:
5318
motul 3000
20W-50
API SG

Mohammad aghili
13-10-1390, 10:23 قبل از ظهر
آقا من هرچی می گردم ، این موتول رو پیدا نمیکنم ، هیچ... کاسترول هم نیست

یه جا رفتم اینو نشوننم داد ، گفت جدیده... کره ایه
منم روش رو خوندم و سایتشو دیدم... ببینیند چند چنده ؟!

5337

اون سفیده رو داشت
5000 چوق هم قیمتش بود

ولی همینکه میگه مورد تایید باچاج هست بنظرم خیلی نکته خوبیه

K.I.A
13-10-1390, 01:09 بعد از ظهر
این روغن مناسب برای انجینای هوا خنک با حجم زیر 250 هست که برای پالس و اپاچی و روان زیاد استفاده میشه قیمت ترن حدود 5 تومن هست اما این روغن 70 درصد در تابستون به کار میاد چون در زمستون 40 5 یا 40 10 استفاده میشه البته تو انجینهای هوا خنک و هندلی این مسئله کمرنگ میشه. ولی کاسترول و شل یکی از بهترین روغنای تو بازار هستن حتی از توتال عرب هم بهترن برای مثال شرکتای خودرو سازی کیا و هیوندای و تویوتا و نیسان و میتسوبیشی و .... روغن توصیه شده برای خودرو هاشونو کاسترول مگناتک و شل معرفی کردن...

نیما نادری
13-10-1390, 03:38 بعد از ظهر
شرکت فارس موتور چه پخی هست که بخواد روغن تر ان رو مورد تایید قرار بده یکی باید خودشو تایید کنه !!!

این روغن هم استاندارد لازم رو نداره و هر کی مصرف کرده بیاد بگه چه فرقی داشته

یک خودکارم تو پکینگش گذاشتن که واقعا مشتریو روانی میکنه که بره بخره !!!

همون اسم کاسترول میخوره اینو

MGEngineer
17-10-1390, 10:23 بعد از ظهر
توی قم یه لوازم یدکی میشناسم که روغن موتول داره اگر کسی خواست پ خ بده آدرسش رو بهش بدم چون ظاهرا آدرس دادن تو سایت ممنوعه
قیمتش هم میگفت 6تومن
هم 50-20w داشت و هم 50-15w

شفیع
17-10-1390, 11:04 بعد از ظهر
توی قم یه لوازم یدکی میشناسم که روغن موتول داره اگر کسی خواست پ خ بده آدرسش رو بهش بدم چون ظاهرا آدرس دادن تو سایت ممنوعه
قیمتش هم میگفت 6تومن
هم 50-20w داشت و هم 50-15w

داداش، وقت کردی از شکل ظرفش یه عکس نشون بده، تا اگر لنگه شو دیدیم بگیریم.

Sination
18-10-1390, 12:21 قبل از ظهر
اقا موتول از کجا تهیه کنیم ؟

MGEngineer
18-10-1390, 12:45 قبل از ظهر
داداش، وقت کردی از شکل ظرفش یه عکس نشون بده، تا اگر لنگه شو دیدیم بگیریم.

چندتا پست بالاتر عکس گذاشته بودم

آقا نیما روغن موتول که میگین همین عکسه:
5318
motul 3000
20w-50
api sg

اگر رفتم اونجا از 50-15w هم عکس میگیرم

Aka
18-10-1390, 12:48 قبل از ظهر
ترن خوبه ، من یه ساله تو آپاچ میریزم ، صدای موتور و دنده عوض شدن خوبه
مکانیک ها هم تائید میکنن

farzad_sh_2020
22-10-1390, 04:21 بعد از ظهر
سلام
دوستان من این روغن میریزم داخل هیو خوب هست . نظر شما چیه ؟
آلمانی هست


[Only registered and activated users can see links]$file/6475_200_100.jpg
[Only registered and activated users can see links]

شفیع
22-10-1390, 04:57 بعد از ظهر
در کل از بین این همه روغن، روغن های اروپایی و ایرانی رو بیشتر از همه قبول دارم، روغنای عربی و آسیای شرقی زیاد جالب نیستن.
البته این دلیل بر این نمی شه که بگیم همه ی روغن های عربی و آسیای شرقی مشکل دارن، نه.
روغنای اروپایی و ایرانی خوش نام تر هستن و آزمایششونو پس دادن.

farzad_sh_2020
22-10-1390, 06:08 بعد از ظهر
قيمتش الان شده ٤٨ تومن ٤ لينري
به نظر خودم كه نسبت به روغن قبلي كه داخل هيو بود خيلي بهتر شده

hyo savar
26-10-1390, 12:18 بعد از ظهر
بس قضیه دفترچه هیو درب روغن موتور که روش زده 10w40 توتال چی میشه یعنی شرکت کشک گفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Kami
26-10-1390, 12:24 بعد از ظهر
بس قضیه دفترچه هیو درب روغن موتور که روش زده 10w40 توتال چی میشه یعنی شرکت کشک گفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلش 10w40 هست
توصیه خود شرکت هستش
حالا 20w50 هم براش مشکلی پیش نمیاد

mra680
26-10-1390, 09:28 بعد از ظهر
سلام
با اجازه بزرگ ترها
من دارم والولاین مصرف میکنم واسه پالس 180 الان 3 . . 4 سال میشه که مجلی ندارم
یعنی طبق آخرین تحقیقاتی که خوندم و بررسی کردم
بیشتر روی این مطلب عقیده داشتند که روغن برای موتور نباید هی تعویض بشه از این پایه شیمی به پایه دیگه تبدیل بشه . . .منظورم Sl . . .Sf و غیره هست
سعی بشه یک روغن خوب با برند مناسب و سابقه دار انتخاب و برای همیشه از اون استفاده بشه
گفته شده بود که ترکیب ها و نوع کامپوزیت ها و فیلم روغنی که هر برند داره با هم متفاوت و گراف ملکولی هم همینطور
این باعث میشه که سخت آفزار درون انجین با یک ترکییب اخت پیدا کنه و به قل بعضی رفقا عادت کنه بهش:clap:
:25r30wi:یه نظر بود همین . . .
موفق باشین

ali2240
30-10-1390, 01:04 قبل از ظهر
با سلام به همه دوستان. منم واسه روان والوالین مصرف میکنم و سر 800 تا عوض میکنم. به نظرم که روغن خوبی بوده.توتال هم روغن عالی ای هست چون 6سال تو ماشین استفاده میکنم اما واسه موتور تست نزدم.

K.I.A
30-10-1390, 01:18 قبل از ظهر
والولین روغن امریکایی هست الان تو بازار کم شده روغن خیلی خوبیه اما چند وقتیه امتیازش برای عرب شده کیفیت پایین اومده اما هنوز تو امریکاییا هنوز رقابت داره

ali2240
30-10-1390, 11:41 بعد از ظهر
حالا اگه فاکتور قیمت رو درنظر نگیریم به نظرتون چی بهتر از همست واسه روان یا هرموتور 200 دیگه ای؟
من یه اشتباهی کردم دفعه آخر والوالین20w50 ریختم.زمستون:hippie7: واسه اینکه باتری نخوابه میخوام استارت کنم بد روشن میشه. به گمونم باید 10w40 میریختم

K.I.A
30-10-1390, 11:47 بعد از ظهر
در زمستون 40 10 و تابستون 50 20 معمولا میریزن اگه 50 20 ریختید روغن در زمستون عین عسل میشه و به استارت وباطری برای به حرکت دراوردن فلایویل فشار میاد/40 10 باید در زمستون بریزید و تو موتورای هوا خنک روغنو هرچه سریعتر باید عوض کنید و توتال عرب و کاسترول مگناتک و شل هلیکس انتخابای ارزون تر و فراوونتر با کیفیت جهانی هستن/

RED-LINE
01-11-1390, 12:21 قبل از ظهر
من موتول رو پیشنهاد میکنم،هم استاندارد jaso ma برای موتور هایی که کلاچ غوطه ور در روغن(!) دارند رو داره هم کیفیتش خوبه من راضیم دنده ها خوب جا میره صدای موتور خوبه مثل اون کاسترول لعنتی هم 1000سی سی که ریختم تو موتور بعده هزار کیلومتر تبدیل به 500سی سی نمیشه!!!رو قوطیشم نوشته ساخت فرانسه.

قیمتشم خیلی خوبه 4.500 5تومنه قبلنا 3تومن بود الان دلار رفته بالا قبض برقشون زیاد اومده گوجه گرون شده و ...

djhamed2003
09-11-1390, 11:09 بعد از ظهر
من برای هوندا cbr کاسترول ریختم افتضاح شد

alinozad
16-11-1390, 07:58 بعد از ظهر
PROFICAR Protective DX API SG/CD 20-50w
من ازین برای روان ریختم به 5000 تومن...چطور روغنیه؟روش نوشته عدم تبخیر و افزایش قدرت و کم شدن مصرف سوخت و شستشوی کثافتهای داخل موتور و ....
کسی استفاده کرده؟

Mohammad aghili
16-11-1390, 09:05 بعد از ظهر
ماینرال بود ؟

alinozad
16-11-1390, 10:29 بعد از ظهر
آره سنتیک نبود مینرال بود.چطور؟

djhamed2003
20-11-1390, 08:30 بعد از ظهر
امروز به پیشنهاد یکی از بچه ها تو CBR روغنmotol ریختم خداییش خیلی سرحال شد موتور :17:

sezar
21-11-1390, 10:59 قبل از ظهر
آقا چندتا سوال خیلی آماتور:
1- از کجا میشه فهمید روغن دیگه عمرش تمومه؟ فقط حدس و از روی کیلومتر؟ خب اگه موتور کیلومتر شمارش خراب باشه چیکار کنیم؟
2- اگه روغن 20w-50 برا زمستون بریزیم بجز مشکل روشن شدن، مشکل دیگه برای موتور پیش میاد؟
.
.
یه سوال جدا: برا موترای مثل آمیکو پلیسی و اینجور موتورا که هوا خنکه و زیاد حرارت تولید میکنه و میگین عمرش تو روغنه یعنی چی؟ باید روغن عدد بالاتر گرفت؟ یا همون روغن معمولی رو زودتر عوض کرد؟

mra680
21-11-1390, 11:21 قبل از ظهر
آقا چندتا سوال خیلی آماتور:
1- از کجا میشه فهمید روغن دیگه عمرش تمومه؟ فقط حدس و از روی کیلومتر؟ خب اگه موتور کیلومتر شمارش خراب باشه چیکار کنیم؟
2- اگه روغن 20w-50 برا زمستون بریزیم بجز مشکل روشن شدن، مشکل دیگه برای موتور پیش میاد؟
.
.
یه سوال جدا: برا موترای مثل آمیکو پلیسی و اینجور موتورا که هوا خنکه و زیاد حرارت تولید میکنه و میگین عمرش تو روغنه یعنی چی؟ باید روغن عدد بالاتر گرفت؟ یا همون روغن معمولی رو زودتر عوض کرد؟

روغن موتور علاوه بر وظیفه خنک کاری قطعات،جلوگیری از سایش تو قطعه فلزی که با همدیگه در گیر هستن رو به عهده داره
همچنین ویفه تحمل فشار(بین قطعات فلزی یک لایه ای از روغن ایجاد میشه که توی اصطلاح مکانیک خودرو میگن (فیلم) روغن
این فیلم روغن در صورتی که روغن نامرغوب باشه یا خاصیت ویسکوزیته خودشرو از دست بده و ایجا نشه قطعات فلزی زود تر به سایش میوفتن وماشین مصطهلک میشه
شما برای تشخیص عمر روغن موتور هر هفته وقتی با موتور بیرون رفتی و خاموشش کردی بعد از 20 دقیقه در گیج رو باز کن و روغن رو ی دستت بریز اگه حالت زبری زیادی داشت حما باید تعویض بشه حتی اگه سیاه نشده بود
شما میتونی روغن های ایرانی هم استفاده کنی ولی مقاومت حرارتی اون ها کمی پایین تره در صورتی که توی ترافیک موقع نیم کلاچ کردن میفهمی که صفحه موتور لغزش بسیار سنگینی داره . . .
روغن موتور رو اگه در هفته هر 6 روز سوار هستی و روزی هم 3 تا 4 ساعت باهاش حرکت میکنی واجب هست جمعه تعویض بشه
زمستون پیشنهاد میشه 10/40 مخصوصا هواهای سرد
من دیدم روغنی 15/45 هم بود (شایدم اشتباه میکنم)
روغن سوزی اصلیترین عاملی هست که وجود میاد و همچنین کچل شدن میل سوپاپ در قسمت فوقانی
موفق باشی

sezar
21-11-1390, 04:11 بعد از ظهر
.
.
یه سوال جدا: برا موترای مثل آمیکو پلیسی و دایچی و اینجور موتورا که هوا خنکه و زیاد حرارت تولید میکنه و میگین عمرش تو روغنه یعنی چی؟ باید روغن عدد بالاتر گرفت؟ یا همون روغن معمولی رو زودتر عوض کرد؟
هنوز جواب اینو نگرفتم ! کمک لطفا

mra680
21-11-1390, 04:23 بعد از ظهر
هنوز جواب اینو نگرفتم ! کمک لطفا

جواب شما توی 6خط آخر هست عزیز

7thRING
21-11-1390, 04:28 بعد از ظهر
جواب سوال 1 = هر وقت روغن رقیق و مشکی شد .
اگه خیلی روغن داغون شه میشه مثل نوشابه مشکی.

yashar2k
30-11-1390, 12:59 قبل از ظهر
بهترین روغن موتور برای طرح ویو رادیسوون چه مارکیه!!!؟قیمتش مهم نیستش

K.I.A
30-11-1390, 01:18 قبل از ظهر
روغن 1لیتریه ترن برای طرح ویو پیشنهاد میشه به خاطر بدون کلاچ بودن و.....ترن 40 10 رنگ قوطیشم قهوه ایه تلفن دفتر فروش88364160 ///////و کره ایه تحت لیسانس اروپا و شرکت aenor اسپانیا/و از پایه روغن مرغوب اروپایی تهیه میشه و میتونه راندمان حرکتی این جور موتورارو تا حدودی بهتر کنه.

yashar2k
04-12-1390, 09:15 بعد از ظهر
روغن 1لیتریه ترن برای طرح ویو پیشنهاد میشه به خاطر بدون کلاچ بودن و.....ترن 40 10 رنگ قوطیشم قهوه ایه تلفن دفتر فروش88364160 ///////و کره ایه تحت لیسانس اروپا و شرکت aenor اسپانیا/و از پایه روغن مرغوب اروپایی تهیه میشه و میتونه راندمان حرکتی این جور موتورارو تا حدودی بهتر کنه.
قیمت 1لیتریش تو تهران چنده!؟تو خیابون امیر کبیر که معدنشه کسی میدونه کدوم مغازه اصلشو داره!چون من همون سمت تو لوازم بلبرینگ کار میکنم!

K.I.A
04-12-1390, 11:49 بعد از ظهر
این جور روغنا چیز عجیبی نیستن و روغن موتور gp یا نسکار و.....نیست که فرمولاسیون علمی پایدار داشته باشن/نهایت قیمت 10 تومن برای یک لیتری روغن خوب برای موتوره ...

Milad
08-12-1390, 12:36 بعد از ظهر
روغن کاسترل مگنتک خوبه واسه هیو؟؟ یا چیز دیگه بریزم؟

K.I.A
09-12-1390, 01:02 قبل از ظهر
خوبه مشکلی نداره.

MGEngineer
11-12-1390, 11:10 بعد از ظهر
این عکس روغن موتول هست:

8468

K.I.A
11-12-1390, 11:11 بعد از ظهر
عکس موتوله نه توتال!!!